Izvješće o situaciji na Zapadnom Balkanu 16.12.2024 – CWBS

Izvješće o situaciji na Zapadnom Balkanu 16.12.2024 – CWBS
  • Crna Gora zatvorila tri poglavlja u pregovorima s EU umjesto očekivana četiri

Crna Gora je 16. prosinca prvi put nakon sedam godina zatvorila tri pregovaračka poglavlja – poglavlja 7 (Intelektualno vlasništvo), 10 (Informacijsko društvo i mediji) i 20 (Poduzetništvo i industrijska politika) – na Međuvladinoj konferenciji s Europskom unijom.

Susjedna Hrvatska blokirala je zatvaranje još jednog, 31. poglavlja, o vanjskoj politici, sigurnosti i obrani, optužujući crnogorske vlasti za kršenje dobrosusjedskih odnosa.

Kako je objavljeno, Zagreb je prije mjesec dana uputio Podgorici neslužbeni dokument (non-paper) sa svim spornim pitanjima između dvije države. Među njima su pitanja vlasništva broda Jadran, razgraničenja, kažnjavanja ratnih zločinaca koji su sudjelovali u napadu na Dubrovnik, obeštećenja svih hrvatskih logoraša u Crnoj Gori tijekom agresije na Hrvatsku, te traženje nestalih tijekom rata.

Prema riječima hrvatskog ministra vanjskih poslova Gorana Grlića Radmana, potrebno je riješiti pitanja koja su važna ne samo za Hrvatsku, već i za cijelu EU. „Pitanje nestalih u Domovinskom ratu, pitanje obeštećenja logoraša, to su teme koje se moraju ticati svih nas unutar Europske unije, a samo Hrvatske”, rekao je Grlić Radman.

Predstavnici Crne Gore i EU odlučni su u skorom rješavanju bilateralnih pitanja.

Crnogorski premijer Milojko Spajić izjavio je nakon Međuvladine konferencije da očekuje da će Crna Gora uskoro zatvoriti poglavlje 31.

Povjerenica EU za proširenje Marta Kos vjeruje da će daljnji dijalog, „vođen u duhu dobrosusjedskih odnosa, omogućiti rješavanje tog bilateralnog pitanja te da će poglavlje 31 uskoro biti zatvoreno“.

  • Studentski prosvjedi u Srbiji već više od tri tjedna

Studenti su prekinuli nastavu na više od 50 fakulteta pet državnih sveučilišta u Srbiji, kao i na nekim privatnim visokoškolskim ustanovama i fakultetima. Blokiraju akademske i upravne zgrade.

Studentski skup dio je prosvjednog pokreta koji je započeo nakon urušavanja betonske nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru u kojem je poginulo 15 ljudi. Prema mišljenju građana, razlog katastrofe mogla bi biti zloporaba i korupcija tijekom nedavne rekonstrukcije željezničkog kolodvora.

Krajem studenog, tijekom 15-minutne šutnje u počast poginulima u Novom Sadu, izvršen je huliganski napad na sudionike akcije, učenike i profesore. Povezanost napadača s vladajućom Srpskom naprednom strankom (SNS) uzrokovala je blokadu sveučilišta.

Zahtjevi studenata su:

1. Objava dokumentacije o rekonstrukciji nadstrešnice u Novom Sadu.

2. Ukidanje optužnica protiv nezakonito pritvorenih studenata koji su sudjelovali u prosvjedima.

3. Kazneni progon umiješanih u nasilje nad učenicima.

4. Stroge kazne za one koji su umiješani u nasilje.

5. Povećanje iznosa finansiranja za visoko državno obrazovanje za 20 posto.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je 11. prosinca da je u Srbiji u posljednje četiri godine iz inozemstva stiglo oko 426 milijuna eura za rušenje vlasti. Devedeset devet posto studenata s tim nema nikakve veze, ali u to su uključeni gotovo svi čelnici političkih stranaka, grupa za pritisak, pojedinačnih organizacija i udruga, rekao je.

Vučić je u svom obraćanju najavio i objavu dokumentacije o obnovi kolodvora, izrazivši nadu da će nakon toga prestati studentski prosvjedi.

Nakon što je Vlada objavila dokumente, Vučić se ponovno obratio studentima i zamolio ih da se vrate u sale fakulteta, istaknuvši da su njihovi zahtjevi ispunjeni. Predsjednik je u svom obraćanju rekao da se sastao s predstavnicima Sigurnosno-informativne agencije (Bezbedonosno-informativna Agencija – BIA) i razgovarao o „hibridnim prijetnjama državi“.

No, blokada sveučilišta i drugih javnih institucija se nastavlja. Sudionici negiraju da su svi njihovi zahtjevi ispunjeni. Konkretno, nisu kažnjeni napadači na studente, privedeni prosvjednici nisu pušteni, a nisu objavljeni ni dokumenti o ugovorima s kineskim rekonstruktorima novosadske željezničke stanice.

Najavljen je daljnji nastavak prosvjeda.

Ovo nije prvi val prosvjeda koji se dogodio u Srbiji u posljednjih nekoliko godina, za vrijeme Vučićeve vladavine. No, aktualni prosvjed ima isključivo građansku prirodu, bez aktivnog sudjelovanja oporbenih političkih snaga, ali s brojnom apolitičnom studentskom mladeži.

Primjetno je da dosadašnja taktika vlasti da zaustavi prosvjede ne uspijeva.

  • Vulin s kineskim dužnosnicima razgovara o borbi protiv obojenih revolucija

Potpredsjednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin boravio je u službenoj posjeti Narodnoj Republici Kini. Potpredsjednik srbijanske vlade se tijekom posjeta sastao sa sekretarom Središnjeg povjerenstva za politička i pravna pitanja Centralnog komiteta Komunističke partije Kine te s ministrom državne sigurnosti i šefom Obavještajne i kontraobavještajne službe NR Kine.

Tijekom oba sastanka razgovaralo se o sigurnosnoj suradnji dviju zemalja, te razmjeni iskustava u borbi protiv obojenih revolucija.

Vulinov posjet i razgovori o suradnji Beograda s Pekingom u „borbi protiv obojenih revolucija“ još su jedan dokaz želje srbijanskih vlasti za uspostavom autokratskog režima i „cementiranjem“ aktualnog čelnika zemlje Aleksandra Vučića na vlasti.

  • Amnesty International optužuje srpske obavještajne službe za špijuniranje aktivista

Prema nevladinoj organizaciji Amnesty International, srpska policija i obavještajne službe koriste špijunski softver za nezakonito ciljanje novinara, ekoloških aktivista i drugih pojedinaca.

Autori dokumenta tvrde da se mobilni forenzički softver izraelske tvrtke Cellebrit koristi za izvlačenje podataka s mobilnih uređaja novinara i aktivista. Također otkriva kako su srpska policija i Sigurnosno-informativna agencija (BIA) koristile prilagođeni Android spyware sustav, NoviSpy, kako bi tajno zarazile uređaje pojedinaca tijekom razdoblja pritvora ili policijskih razgovora.

Sigurnosno-obavještajna agencija odbacila je kao apsurdne navode iz izvješća Amnesty Internationala da su srbijanske vlasti koristile softver za nezakonito špijuniranje aktivista i novinara, ističući da radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije.

Ako istraga Amnesty Internationala ipak sadrži istinite podatke, to znači da je „cementiranje“ Vučićeve moći nedemokratskim, totalitarnim metodama već počelo.

  • Kosovo s Turskom pokreće svoju prvu tvornicu streljiva

Kosovska vlada potpisala je sporazum s Turskom korporacijom za mehaničku i kemijsku industriju (Makine ve Kimya Endüstrisi, MKE) o uspostavi tvornice za proizvodnju streljiva na Kosovu.

„Upravo smo potpisali ugovor s turskom državnom tvrtkom Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE), postavljajući temelje naše obrambene industrije“.

MKE se zalaže za puštanje u pogon tvornice streljiva za proizvodnju različitih kalibara streljiva prema NATO standardima.

„Osim toga, ugovor uključuje i obuku osoblja, održavanje na određeno vrijeme, kao i opremu za kontrolu kvalitete i sustave za umjeravanje. Kada proizvodnja započne, tvornica će raditi kao poduzeće u državnom vlasništvu i kao 100% lokalni brend“, napisao je kosovski premijer Albin Kurti na Facebooku.

Ovaj korak je još jedan korak Prištine prema razvoju vlastitih oružanih snaga. Unatoč nedostatku potpore Zapada za transformaciju Kosovskih sigurnosnih snaga u potpunu vojsku, ovo pitanje ostaje na vrhu dnevnog reda na Kosovu.

  • Bivši čelnici vlade Sjeverne Makedonije osumnjičeni za financijske prijevare

Osam bivših visokih dužnosnika u Sjevernoj Makedoniji, uključujući bivše vladine dužnosnike, pod istragom su zbog navodne financijske prijevare u nabavi za „Državnu lutriju”.

Mediji navode da su pod istragom Dimitar Kovačevski, koji je bio premijer iz Socijaldemokratskog saveza Makedonije 2022-2024, i njegov zamjenik Artan Grubi (stranka albanske manjine Demokratska unija za integraciju, DUI).

Proteklih dana policija je pretražila devet različitih lokacija, među kojima je i stan Artana Grubija. Dok je Grubi bio visoki državni dužnosnik, direktor Državne lutrije bio je Prparim Bajrami, za kojeg se vjeruje da je bio blizak bivšem potpredsjedniku Vlade. Pretražena je i kuća bivšeg direktora Državne lutrije.

Grubi i Bajrami optuženi su za pronevjeru, a još četvorica za zloporabu položaja.

Tijekom istrage izneseni su dokazi da su okrivljenici u 2023. oštetili proračun državne tvrtke za 501 milijun denara (8,2 milijuna eura).

Tužiteljstvo je odobrilo uhićenje dvojice osumnjičenih. Kako javljaju mediji, riječ je o Grubi i Bajramiju.

Prema dostupnim informacijama, bivši direktor lutrije već je duže vrijeme u inozemstvu, a zamjenik premijera Artan Grubi nedavno je otišao iz Sjeverne Makedonije na Kosovo, rekao je premijer Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski.

Sjeverna Makedonija pokrenula je istragu protiv bivšeg zamjenika premijera Grubija nakon što ga je američki State Department otkrio upletenim u još jedan slučaj korupcije i uveo sankcije. Osim toga, u iščekivanju početka pregovora o pristupanju EU, Skoplje pokušava pokazati svoju borbu protiv korupcije. Međutim, politički promatrači skreću pozornost i na moguću političku motiviranost slučajeva. Borba protiv političkih protivnika uz pomoć slučajeva korupcije poznata je tehnika u regiji.

  • U Crnoj Gori uhićeni bivši ministri poljoprivrede

Sektor specijalne policije Crne Gore uhitio je 13. prosinca bivšeg ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja i bivšeg savjetnika predsjednika Petra Ivanovića, bivšeg ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutina Simovića, bivšeg državnog tajnika istog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za financije, računovodstvo i javnu nabavu Vukicu Perović.

Protiv bivšeg ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Budimira Mugoše pokrenut je kazneni postupak zbog sumnje na zloporabu položaja i ovlasti.

Prema navodima tužiteljstva, predmet kaznenog postupka je dodjela sredstava pojedinim javnim organizacijama u razdoblju od travnja 2014. do srpnja 2019. godine, čime je država pretrpjela štetu u ukupnom iznosu većem od 300.000 eura.

Ivanović je optužen i u još jednom slučaju zloporabe položaja i ovlasti, priopćilo je regionalno državno tužiteljstvo.

Ivanović je bio ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja od 2012. do 2016, Budimir Mugoša – nekoliko mjeseci 2016. dok je Simović na čelu ministarstva bio od 2016. do 2020.

Katnić je bio državni tajnik Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja od 2013. do 2017. godine.

Za Crnu Goru, kao i za sve zemlje Zapadnog Balkana, korupcija je problem broj 1, pa bi pritvaranje najviših korumpiranih dužnosnika trebalo doprinijeti demokratskim preobražajima i uspostavi vladavine prava. No, činjenica da je optuženi pripadao timovima prethodne vlasti također može ukazivati ​​na moguću upotrebu antikorupcijskih procesa kao metoda borbe protiv političkih protivnika.