Незадовго до першого туру виборів президента Молдови і конституційного референдуму щодо вступу до ЄС, молдовські правоохоронці попередили спробу масштабної дестабілізації ситуації в країні. Після проведення майже 90 обшуків на різних локаціях по всій країні, було конфісковано 1,6 млн леїв, виявлено понад сто людей, які пройшли навчання для організації масових заворушень. Деякі з них пройшли навчання у структурах, пов’язаних із приватними військовими компаніями «Вагнер» та «Ферма». Навчання проходило в Росії, а також у парамілітарних таборах у Боснії і Герцеговині та Сербії.
Прокуратура з боротьби з організованою злочинністю та особливих справ (PCCOCS) Республіки Молдова пізніше зазначила, що метою навчань молдовських громадян на Балканах була організація масових акцій протесту з метою запобігання наближення Молдови до Європейського Союзу. «Агенти хаосу» мали почати діяти у випадку перемоги проєвропейського кандидата на президентських виборах і позитивного рішення на конституційного референдумі. Із врахуванням того, що зміни до Конституції підтримала, хоч і незначна, але більшість громадян, а на виборах перемогла чинна проєвропейська президентка Мая Санду, сценарій дестабілізації мав стартувати негайно після оголошення результатів народного волевиявлення. Але цьому варіанту розвитку подій вдалося запобігти.
Розслідування спроб дестабілізації ситуації в Молдові після минулорічних виборів просувається. А нещодавно, завдяки роботі міжнародній команді журналістів-розслідувачів, стали відомі нові подробиці гучної справи.
Програма навчання для диверсантів
Перша інформація щодо дій молдовських правоохоронних органів з протидії намірам дестабілізації країни була надана за три дні до дня голосування, 17 жовтня 2024 року. Прес-брифінг провели директором Служби розвідки та безпеки Молдову (SIS ) Александру Мустяца (Alexandru Musteața), голова Національної поліції Віорел Чернеуцяну (Viorel Cernăuțeanu) та виконуючий обов’язки головного прокурора Прокуратури з боротьби з організованою злочинністю та особливих справ (PCCOCS) Віктор Фуртуна (Victor Furtună).
Після брифінгу Служба розвідки та безпеки надала додаткову інформацію.
За повідомленням SIS, протягом кількох місяців відомство збирало інформацію щодо спроб дестабілізації конституційного ладу в контексті виборчих процесів у Республіці Молдова. Було, зокрема, встановлено, що проросійський олігарх Ілан Шор, що наразі ховається від молдовського правосуддя, використовував громадську організацію «Євразія» для фінансування поїздок груп молоді до Москви з метою навчання їх тактиці та методам проведення протестних акцій.
Молодих людей навчали інструктори, деякі з яких були пов’язані з приватними військовими структурами “Вагнер” та “Ферма”. Окремих учасників програми відбирали для поглибленої підготовки в таборах, які були розташовані на Балканах – в Боснії і Герцеговині, а також у Сербії. Навчання переважно проходили з початку вересня до середини жовтня, тобто безпосередньо перед днем голосування в Молдові.
Програма навчання включала в себе наступні пункти:
– тактика національного розколу, а також дестабілізації конституційного ладу;
– тактика провокації органів охорони громадського порядку;
– використання зброї та інших предметів для заподіяння нелетальної фізичної шкоди;
– психологія мас;
– фізичні зіткнення з правоохоронцями під час протестів;
– виготовлення та використання легкозаймистих та вибухових речовин;
– поводження з дронами зі спеціальним кріпленням для вибухівки або запалювальних речовин.
Після навчання «випускники» мали збурювати невдоволення громадян, підбивати їх до протестів, а під час протестних акцій – провокувати зіткнення із правоохоронними органами та масові заворушення, в тому числі, із використанням дронів із вибухівкою або горючою речовиною.
В той саме день, коли молдовські спецслужби заявили про існування в Боснії і Герцеговині та Сербії центрів підготовки громадян Молдови для організації заворушень в Молдові, сербське Безпеково-інформаційне агентство, БІА – разом із поліцією та прокуратурою, провело спеціальну операцію, в ході якої була припинена робота парамілітарного навчального табору для іноземців.
В ході рейду було виявлено дрони із супутнім обладнанням, віртуальні окуляри, обладнання для супутникового зв’язку StarLink, радіостанції, фосфор та інші легкозаймисті рідини, годинники, які, ймовірно, використовувалися для приведення в дію вибухівки, та інше обладнання подвійного призначення.
Табір знаходився на околиці с. Раденка поблизу Кучево, неподалік від кордону із Румунією (журналісти пізніше встановили його точне місцезнаходження).
Про зв’язок із Молдовою офіційно не оголошувалося, але у експертів не було жодних сумнівів, що йдеться про реагування сербських спецслужб на інформацію з Кишинева.
Офіційно обвинувачені
В квітні 2025 року Прокуратура з боротьби з організованою злочинністю та особливих справ (PCCOCS) Республіки Молдова висунула обвинувачення у підготовці масових заворушень у контексті минулорічних президентських виборів та референдуму про вступ до Європейського Союзу, чоловіку та двом жінкам, які брали участь у навчанні в Боснії і Герцеговині.
Обвинувачених було в минулому році затримано на кордоні після повернення до Молдови з останнього (з двох) курсу навчання в БіГ. В них було вилучено безпілотників з відеокамерами та деталями до них, а також окуляри віртуальної реальності для БпЛА, систему для скидів з дронів вибухових пристроїв чи боєприпасів (гранат), обладнання для радіокерування БпЛА, валюту Сербії та з Боснії і Герцеговини, а також понад 1500 електронних зображень із фото- та відеозаписами, з нотатками про склад та методи кустарного приготування вибухових та легкозаймистих речовин, інструкції з приготування легкозаймистих сумішей.
Двом обвинуваченим жінкам 34 та 52 роки, вони з Молдови, з Тирасполя (головне місто Придністров’я) та Страшен. Також їх звинувачують у відборі та вербування інших людей пройти навчання в Сербії та Боснії і Герцеговині.
Обвинуваченому 37 років, він родом з Кишинева, і нещодавно він відбував 15-річний термін ув’язнення за вбивство та пограбування.
Згідно з матеріалами кримінальної справи, троє обвинувачених були членами організованої злочинної групи, яка отримувала інструкції (а деякі також гроші через криптовалютні перекази – 50-100 доларів США кожні 2-3 дні) від особи, родом з Бендер (Придністров’я), але яка перебувала в Росії та з якою вони спілкувалися через додаток Telegram. Під час навчання з серпня по жовтень 2024 року в таборах у Боснії і Герцеговині вони навчилися керувати безпілотниками та влаштовувати вибухи за допомогою БпЛА, а також проводити повітряну розвідку.
Жінка з Тирасполя також звинувачується прокурорами PCCOCS у підготовці до актів вандалізму проти будівель парламенту, поліції, судів та інших державних установ у Кишиніві.
Парамілітарні вчителі
Наразі вже встановлено, що в роли інструкторів на тренувальних таборах у Боснії та Герцеговині та Сербії виступали щонайменше 13 іноземних громадян. Ще в минулому році Служба інформації та безпеки Молдови (SIS) встановила імена іноземців, які допомагали навчати молдаван диверсійної діяльності. Серед них – росіяни за паспортом або походженням, але є і представники інших країн, зокрема, Болгарії.
Згідно з даними SIS, координаторами навчання молдовських громадян на Балканах були Костянтин Голоскоков та Михаїл Потепкін (Konstantin Goloskokov, Mikhail Potepkin). За даними спецслужб і журналістів-розслідувачів, обидва мали зв’язки з російським угрупованням «Вагнера» та / або спорідненими структурами.
SIS вдалося ідентифікувати і 11 інших іноземних громадян, які надавали допомогу навчальним таборам у Боснії та Герцеговині та Сербії, виконуючи роль інструкторів. Значна частина з них вже колись «засвітилася» або в кримінальних зведеннях, або в дос’є спецслужб. Наприклад, болгарського громадянина, що тренував молдован, розшукують французькі прокурори у зв’язку із нанесенням червоних відбитків долонь на Меморіал жертвам Холокосту в Парижі у 2024 році.
В Боснії і Герцеговині» тренери», залучені до підготовки громадян Молдови, відчували себе достатньо впевнено. Ось лише один приклад.
У списку інструкторів є Андрій Беккер, який прибув до Боснії і Герцеговини 23 серпня 2024 року і відразу заснував ІТ-компанію під назвою AE 777. Беккер мав офіційне місце проживання в районі Баня Луки і виїхав з БіГ в жовтні минулого року.
Пасивність спецслужб Боснії і Герцеговині, очевидно, пояснюється тим, що, хоча й існували припущення щодо існування незаконних військових таборів, слідчі встановили, що на території БіГ була організована лише теоретична підготовка. Заняття стосувалися тем, пов’язаних з організацією та розгоном демонстрацій. Навчання проводилося в приміщеннях поблизу Баня Луки.
Втім, боснійські спецслужби змогли виявити і затримати росіянина, прізвища не було в списку молдовських спецслужб, але який, як стверджується, був причетний до діяльності тренувальних таборів для молдован,.
У листопаді 2024 року в Боснії і Герцеговині було заарештовано Александра Безруковного за підозрою в тому, що він був одним з інструкторів у парамілітарних таборах у БіГ (у Республіці Сербській), де молдовських громадян готували до протестів та насильницьких дій в Молдові.
Як повідомила тоді поліція Уна-Санського кантону Федерації Босінї і Герцеговини, Безруковного було заарештовано в місті Босанська Крупа. Операцію з його затримання було проведено у співпраці з Агентством розвідки та безпеки Боснії і Герцеговини (OSA), яке таємно стежило за його пересуваннями.
Через кілька місяців Безруковного було депортовано до Польщі за запитом польських правоохоронців.
Таким чином з’ясувалося, що, окрім підготовки дестабілізації Молдови, агент був причетний до підготовки та організації широкомасштабної диверсійно-терористичної операції в Європі. Польська прокуратура звинувачує росіянина в координації підпалів та надсиланні запалювальних пристроїв кур’єрськими службами. За даними американських медіа, операція, підтримувана Кремлем, полягала в розміщенні самозаймаючихся кур’єрських посилок на борту літаків, що летіли до США та Канади.
Свідок обвинувачення
15 липня 2025 року було оприлюднено спільне розслідування BIRN та молдавського CU SENS, яке проливає нове світло на справу балканських «курсів» для підготовки агентів дестабілізації Молдови.
Додаткові подробиці розповів в інтерв’ю журналістам CU SENS молдаванин Максим Рошка, який сам проходив навчання в тренувальних таборах на Балканах, але погодився співпрацювати зі слідством і наразі є свідком обвинувачення у молдовському суді.
Рошка підтвердив, що навчання проходило у Боснії і Герцеговині (в Республіці Сербській) та в Сербії (в селі Раденка). За його словами, інші «учні» (чи рекрути?) також були громадянами Молдови. Усім довелося здати свої телефони та паспорти, перш ніж взяти участь у військовій підготовці, тренуваннях з використання безпілотників, спортивних та психологічних заняттях. Слухачам навчальних програм обіцяли гонорар від 300 до 500 доларів за 10 днів навчання; платили криптовалютою.
Максим Рошка розповів, що його завербував діловий партнер його дружини, молдовський бізнесмен Анатолій Призенко.
Прізвище Призенко є широко відомим через його активну участь в іншій спецоперації – також, як вважають, російської. В листопаді 2023 року він зізнався у своїй причетності до акції з нанесенням зірок Давида на будівлі в Парижі і передмісті. Призенко визнав, що оплатив відповідну роботу двом молдовським мігрантам за запитом неназваного замовника.
Французькі слідчі тоді розглядали можливість того, що за десятками малюнків зірки Давида на будинках у Парижі стоїть Росія, а медіа писали про причетність до акції російських спецслужб. Метою було розпалення напруженості у французькому суспільстві.
Судячи з усього, підозри підтвердилися – в грудні 2024 року Європейський Союзу запровадив проти Анатолія Призенко санкції, як до особи, причетної до «дестабілізуючих дій» Росії за кордоном. ЄС тоді заявив, що акції в Парижі мала «значний дестабілізуючий ефект у контексті конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС» у Газі.
У лютому 2025 року Призенка заарештували в Кишиніві за підозрою у вербуванні Рошки та організації парамілітарного навчання громадян Молдови в Боснії і Герцеговині та Сербії. Поліція звинуватила його у вербуванні потенційних «рекрутів» під час пейнтбольних турнірів у Молдові.
Молдовська прокуратура з боротьби з організованою злочинністю та особливих справ наразі продовжує розслідування справи. Прокурори кажуть, що прагнуть встановити всіх осіб, які пов’язані з організацією та участю у таборах на Балканах для підготовки масових заворушень в Молдові. За їхніми словами, йдеться про велику кількість людей, і у справі з’являться нові імена.
Передбачається, що молдовські слідчі мають працювати із колегами з Балкан. Але про деталі цієї співпраці, якщо вона, звісно, має місце, не повідомляється.