„Након саботаже Северног тока, Мађарска и Србија су упозориле међународну заједницу да ће сваку претњу систему испоруке гаса из Руске Федерације сматрати узроком рата“, рекао је мађарски премијер Виктор Орбан у разговору са америчким новинаром, проруским конзервативним политичким колумнистом Такером Карлсоном. В. Орбан је истакао да је Мађарска саботажу на Северном току одмах оквалификовала као терористички акт, а недостатак одлучне реакције Немачке назвао је „манифестацијом недостатка суверенитета“.
Важно је напоменути да је у последње време тема оштећења гасовода Северни ток добила нову популарност. Упркос чињеници да је истрага инцидента још недовршена, а ланац умешаних није успостављен, бројни медији постављају преурањено и прилично провокативно питање да ли ће партнерство Немачке са НАТО-ом бити ревидирано у случају умешаности земље Алијансе у доказано је оштећење гасовода.
Виктор Орбан је у својим изјавама отишао и даље: „Заједно са премијером Србије и председником договорили смо да ако неко са јужним коридором (од Русије до Турске, Бугарске, Србије, Мађарске) жели да уради исто што је урађено са северним, онда ћемо то сматрати изговором за рат, терористичким нападом и одмах ћемо реаговати.“ Премијер Мађарске позвао је да се одустане од таквих планова, не откривајући коме тачно упућено је упозорење, појашњавајући да то није Руска Федерација. „Можда то можете да урадите са Немцима, али то не можете да урадите са овим регионом“, додао је он. На питање Такера Карлсона зашто Немачка, највећа европска чланица НАТО „није рекала ништа о америчком уништавању гасовода Северни ток, који је сломио немачку економију“, Орбан је рекао да Берлин и Запад одбацују став да је реч о терористичком нападу.
Важно је напоменути да Орбан није демантовао речи новинара о умешаности САД у дизање гасовода у ваздух, јер ова тешка оптужба није поткрепљена никаквим чињеницама.
Коментаришући изјаву мађарског премијера, бивши министар спољних послова Србије Владислав Јовановић напоменуо је да би „саботажа Балканског тока (наставак руског „Турског тока” према Бугарској, Србији и Мађарској) значила трајну кризу и фатални ударац за Балкан. Поставља се и питање да би Америка и њени савезници могли да изврше такву саботажу“. Истовремено, српски генерал Митар Ковач такође тврди: „Од експлозије на Северном току спекулише се да Америка има план да уништи Балкански ток и тако одсече Европу од руских снабдевања енергентима. Америка не одбацује идеју да одсече Европску унију, пре свега Западну Европу, од снабдевања енергентима које добија од Русије у свим сегментима.
Чини се да Виктор Орбан, Владислав Јовановић и Митар Ковач не сумњају да су прекид Северног тока извеле САД, барем тако мисле у јавном простору. Штавише, премијер Мађарске, земље НАТО-а, заправо прети САД, још једној земљи НАТО-а (и онима који спречавају Русију да извози своје плаво гориво у регион) ратом ако се оштети јужни гасни коридор. Све ово, заједно са оптужбама Немачке о изостанку реакције на инцидент, који још није у потпуности истражен, има знаке потпуно систематске провокације усмерене на раскол унутар НАТО блока.
Званична Будимпешта је дуго игнорисала препоруке Брисела да се смањи купнју руског гаса како би се смањила енергетска зависност Мађарске од Москве. Међутим, за државу чланицу НАТО-а и Европске уније помало непромишљено звуче неосноване претње о спремности да се започне нови рат у Европи, ако само руски гас не стигне на територију Мађарске.
В.Орбан је недавно изјавио да се у Европи према њему поступа горе него чак према Русији. Осим тога, Мађарска се заправо сматра агентом руског утицаја у ЕУ. Али после оваквих изјава званични Вашингтон и Брисел могу да закључе да је Кремљов тројански коњ у редовима НАТО-а. Мађарска је земља у којој су коњи историјски поштовани, с обзиром да су њихови преци, Хуни и Мађари, водили номадски начин живота. Међутим, бити тројански коњ је нешто друго, суптилније у контексту издаје европских вредности у корист агресивне политике Русије.
Важно је да азербејџански гас иде паралелно у Турску, Бугарску, Србију и Мађарску. Баку је спреман да повећа обим испорука. Ово је чак поменуо и министар спољних послова Мађарске: „Планирамо да купујемо све веће количине гаса у Азербејџану и Турској, тако да ће нам бугарски транзитни капацитети све више бити потребни“, рекао је Петар Сијарто током састанка са бугарским председником Руменом Радевим, који је уверио у спремност Бугарске за сарадњу. Занимљиво је да се Орбан не плаши саботаже на овом гасоводу.
Истовремено, председник Србије А.Вучић је изјавио да је „Виктор Орбан ово рекао условно, суштина је да се надамо да никоме неће пасти на памет да нам ускрати оно што смо платили и купили током зиме. Немамо никаквих назнака да неко тако нешто планира, нити верујем да некоме пада на памет да би тако нешто могло да се деси”. Могуће је да Будимпешта намерно пребацује Србији изјаве о којима та не би желела јавно да разговара.