Косовски премијер Аљбин Курти рекао је да је пројекат Заједнице општина са српском већином, који предлажу ЕУ и САД, „много савршенији” од претходних, али Приштина није у потпуности задовољна свим његовим садржајима и да ће упути своје коментаре специјалном изасланику ЕУ за дијалог Мирославу Лајчаку. А. Курти је рекао да због поверљивости не може да говори о детаљима пројекта или коментарима, али их је пренео Лајчаку преко главног преговарача Приштине, првог потпредседника Владе Бесника Бислимија. А. Курти је поновио да је пристао да потпише документ који су предложили Брисел и Вашингтон само као део пакета, који укључује Основни споразум, Анекс имплементације, као и пројекат стварања Заједнице српских општина, на којем је претходно прокоментарисао је и додао да садржи и захтев да Косово добије статус земље кандидата за ЕУ и да је кренуло на пут ка уласку у НАТО.
У Приштини је такође почела да се разговара о још једној веома осетљивој теми. Косовска министарка правде Албулена Хаџиу изјавила је да су премијер Аљбин Курти, председница Вјоса Османи и председник парламента Глаук Коњуфц одлучили да се обрате суду оптужујући Србију за геноцид. Влада Косова отвара институт за истраживање српских злочина на Косову током рата 1998-1999. и именовала извршног директора. С тим у вези, премијер Косова сматра да је за изградњу будућности неопходно решити болне проблеме прошлости, а борба са прошлошћу је процес лечења. Према његовим речима, ратни злочини, злочини против човечности и геноцид нису прошлост јер немају рок застарелости, због чега Србија мора да одговара за злочине почињене током рата на Косову. Истовремено, министарка правде Косова је нагласила да због осетљивости питања не може да изнесе све детаље, али се ово питање схвата озбиљно.
У међувремену, чини се да политика косовског премијера даје одређене плодове на северу Косова. Од 1. новембра ове године пререгистрована су 733 аутомобила са севера Косова регистарских ознака које Приштина сматра „нелегалним“, саопштила је косовска полиција. Министарство унутрашњих послова Косова сматра да је до масовне пререгистрације возила на северу Косова дошло јер више нема тако утицајних криминалаца као што је Милан Радојичић и њему слични. И данас у четири северне општине раде полицајци који верно врше службу реда и мира и боре се против шверцерских, криминалних и терористичких група. Искуство показује да је већина бивших полицајаца и сама била део света криминала и шверца – каже косовски министар унутрашњих послова Ђелал Свекла. Могућност пререгистрације возила са српским таблицама са скраћеницама косовских градова на регистарске таблице РКС важи до 1. децембра ове године.
Поред тога, косовски премијер Аљбин Курти заједно са министром одбране Ејупом Македонцијем примио је генералног директора водеће турске одбрамбене компаније Баикар Халук Баирактар. Курти и Бајрактар су током састанка разговарали о новим могућностима сарадње. Курти је нагласио да су Косовске безбедносне снаге оствариле значајан напредак у борбеним способностима у протекле две године.
С тим у вези, поред више него удвострученог буџета за Министарство одбране, остварена је одлична сарадња са турском компанијом Баикар и Владом Републике Турске, од које је Приштина набавила дронове ТБ2 и другу савремену војну опрему.
Тако премијер Косова максимално искориштава ситуацију са злочиначком инвазијом на Бањску крајем септембра ове године, која је пропала и наишла на широку међународну осуду милитаната предвођених једним од локалних српских лидера Радојичићем. У позадини овог инцидента, преговарачка позиција Косова је побољшана, док се она српске стране значајно погоршала. Председник А.Вучић је очигледно био принуђен да инсистира на оставци шефа Безбедносно-информативне агенције Србије Вулина, не само због увођења персоналних санкција САД против њега, већ и због одговорности за провокацију милитаната на северу Косова. Иако је Радојичић одмах изјавио да је деловао самостално, шеф главне тајне службе Србије за то није могао да не зна. А. Курти је од тога добио додатне адуте, јер је често говорио о невољности Београда да све проблеме решава преговорима. Сада чак ни инцидент са А. Куртијем који је оптужио М. Лајчака за просрпски став није толико смешан. У Бриселу је све више присталица све већег притиска на Београд, чију неопходност је раније поменуо и премијер Косова. Очигледно је да је скандалозна оптужба била разлог што се Курти није састао са Лајчаком, који је допутовао у Приштину на преговоре. Предводио их је први потпредседник владе Б.Беслими, а сам Курти, који је наводно био заузет, није морао да се извињава због недипломатских оптужби специјалног изасланика ЕУ за дијалог.
У међувремену, Брисел и Вашингтон остају при ставу да Приштина не може да поставља услове под којима ће одлучивати о стварању Заједнице општина са српском већином, како је већ изјавио амерички амбасадор на Косову. Нико није „заборавио“ ни Куртијев релативно недавни пут у Северну Македонију без званичног позива званичног Скопља да учествује у локалним албанским опозиционим догађајима са великоалбанском заставом. Тако је косовски премијер коначно делимично схватио корист испуњавања захтева Брисела и Вашингтона о потреби прихватања компромиса. У Приштини сматрају да званични Београд није спреман на компромисе, а можда је све време само показивао спремност, али без одлучног корака. Дакле, сада се игра права утакмица на ивици фаула, односно ко први трепне. А. Вучић има много тежи став по питању неопходности фактичког признања Косова, па је и Приштина почела да игра на спремност на компромис, ако друга страна заиста предузме контра корак. А изгледа да Београд то вероватно никада неће учинити, тада ће за све бити окривљена српска страна, а косовски премијер ће се држати политике чврсте, а не компромисне линије.
Када српске власти буду званично оптужене за геноцид над Албанцима са Косова током рата 1998.-99., то ће изазвати озбиљну иритацију актуелног председника Србије. Очигледно је да ће бити предузете контрамере да се косовски Албанци оптуже за протеривање локалних Срба. Иако обим није упоредив, такви случајеви нису били јединствени. Када је БиХ оптужила Србију за геноцид, укључујући Сребреницу, Србија је изнела контраоптужбе. Као резултат тога, ни прва ни друга оптужба нису прихваћене за суђење. Пре тога је била слична ситуација у оптуживању Србије за геноцид над Хрватима. Али и неуспешно за Загреб. Ипак такви кораци наилазе на озбиљну подршку у друштву и помажу актуелним властима да покажу одлучност да заштите националне интересе.