- Najveći protest od pada Miloševića u Srbiji
Deseci tisuća studenata, ali i poljoprivrednika, glumaca i građana okupili su se 22. prosinca na središnjem Trgu Slavija u glavnom gradu Srbije, u Beogradu, kako bi zatražili odgovornost za urušavanje nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru u kojem je 1. studenog poginulo 15 ljudi.
Prema podacima Arhiva javnih okupljanja, koji prati javna okupljanja od 1991. godine, u prosvjedu je sudjelovalo oko 100.000 ljudi, što je više nego tijekom masovnih demonstracija u Beogradu kojima je 5. listopada 2000. okončana vladavina Slobodana Miloševića. Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je priopćenje da je na skupu sudjelovalo 28.000-29.000 građana.
Prosvjed je rezultat studentskih prosvjeda koji su započeli krajem studenog nakon huliganskog napada navodnih pristaša vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) na studente Fakulteta dramskih umjetnosti koji su obilježavali sjećanje na žrtve novosadske tragedije. Studenti su blokirali svoje fakultete, što je izazvalo val blokada sveučilišta diljem zemlje, a to je dovelo do najvećeg studentskog prosvjeda u Srbiji od 1990-ih.
Glavni zahtjevi studenata su objavljivanje kompletne dokumentacije o projektu obnove novosadske željezničke stanice, procesuiranje odgovornih za novosadsku tragediju i napada na studente Fakulteta dramskih umjetnosti.
Prije početka skupa organizatori su na društvenim mrežama upozorili da je prosvjed “nestranačka, studentska inicijativa” te da “predstavnici političkih stranaka nisu dobrodošli”.
Međutim, smatraju srbijanski dužnosnici, studentski prosvjedi su politička akcija, ili pak hibridni napad, čiji je cilj rušenje srbijanske vlade na čelu s predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
- CIK Priština ne akredituje Srpsku listu
Središnje izborno povjerenstvo (CIK) Kosova nije prijavilo vodeću stranku kosovskih Srba, Srpsku listu, za sudjelovanje na izborima.
Povod za to su “nacionalistički apeli čelnika Srpske liste Zlatana Eleka” izrečeni prilikom predstavljanja izborne liste.
Parlamentarni izbori na Kosovu održat će se 9. veljače 2025. godine.
Veleposlanstvo SAD-a, Delegacija EU i Misija OESS-a te veleposlanici pojedinih država EU kritizirali su odluku CIK-a Kosova, osuđujući politizaciju procesa registracije za izbore.
Komentirajući odluku CIK-a u Prištini, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je da kosovski premijer Albin Kurti pokušava eliminirati jedinog političkog protivnika na Kosovu, Srpsku listu, te “želi uništiti srpski narod”.
Vodeća srpska stranka na Kosovu žalila se na odluku CIK-a.
Stručnjaci vjeruju da će odluka CIK-a Kosova vjerojatno biti promijenjena.
- Politička kriza u Crnoj Gori zbog spora oko Ustavnog suda
Ustavni odbor Skupštine Crne Gore usvojio je 17. prosinca odluku o razrješenju troje sudaca Ustavnog suda zbog odlaska u mirovinu.
Odluka je donesena unatoč protestu oporbenih zastupnika koji su u dvoranu bacili dimnu bombu. Zastupnici oporbe djelovanje Ustavnog odbora nazvali su “ustavnim udarom”, jer je Ustavni sud, a ne saborsko povjerenstvo, nadležan obavještavati Sabor o odlasku sudaca Ustavnog suda u mirovinu.
Nakon ostavke troje sudaca, Ustavni sud može ostati nefunkcionalan, jer su za donošenje odluka potrebna najmanje četiri glasa ove institucije.
Odluka Ustavnog odbora potvrđena je na sjednici Parlamenta. Na povike oporbenih zastupnika o “izdaji”, predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić najavio je prestanak mandata sutkinje Dragane Đuranović, uz suglasnost Skupštine.
Razrješenje drugo dvoje sudaca, postavljenih od strane predsjednika, trebao je objaviti sam predsjednik. No, protiv kontroverzne odluke i nezakonitog prijenosa nadležnosti Ustavnog suda na Ustavno povjerenstvo, što bi moglo imati dalekosežne posljedice, oglasio se i predsjednik Jakov Milatović. “Nalazimo se u kritičnom trenutku kršenja ustavno-pravnog poretka, što može biti pogubno za daljnji demokratski razvoj zemlje i naš europski put”, rekao je Milatović.
Oporbeni zastupnici nisu dopustili održavanje naredne sjednice Parlamenta tražeći da se poništi odluka saborske većine o razrješenju sudaca Ustavnog suda.
Prijedlog za ukidanje odluke podržava i predsjednik Milatović.
- Jednogodišnja zabrana TikToka u Albaniji
Albanska vlada zabranjuje TikTok na godinu dana nakon što je 14-godišnji učenik ubijen, a drugi ozlijeđen u tučnjavi ispred škole u Tirani prije mjesec dana. Tučnjava je izbila zbog svađe na društvenim mrežama. Vlasti ukazuju da TikTok širi propagandu nasilja među tinejdžerima.
Popularna platforma bit će blokirana početkom 2025. godine, rekao je premijer Edi Rama 21. prosinca nakon sastanka s roditeljima i učiteljima iz cijele zemlje.
Albanske vlasti planiraju proučavati praksu drugih zemalja u vezi s TikTokom tijekom cijele godine kako bi odlučile hoće li dopustiti platformu u zemlji, rekao je Rama.
Prema mišljenju stručnjaka, ne samo sigurnost djece, već i nadolazeći parlamentarni izbori mogu biti razlog za zabranu TikToka u Albaniji. Službena Tirana možda je odlučila djelovati usred optužbi za zlouporabu i manipulaciju na TikToku tijekom predizborne kampanje u Rumunjskoj i istrage EU koja je u tijeku.
- Beograd i Priština dogovorili rad Komisije za traženje nestalih osoba
Nakon pregovora koje su u Bruxellesu vodili posebni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčák i glavni pregovarači Beograda i Prištine Petar Petković i Besnik Bislimi, postignut je dogovor o Vodećim načelima za rad Mješovite komisije za potragu za nestalim osobama.
Zajedničko povjerenstvo za nestale osobe, kojim predsjedaju EU posrednici, pratit će provedbu Deklaracije o nestalim osobama, posebice suradnju dviju strana u identifikaciji grobnih mjesta i daljnjim iskapanjima, pristup točnim i pouzdanim informacijama, korištenje satelitskih podataka i naprednih tehnologija za otkrivanje masovnih grobnica, te poštivanje prava obitelji nestalih osoba.
Od 6.065 osoba prijavljenih kao nestale u ratu na Kosovu, između 1. siječnja 1998. i 31. prosinca 2000, ostalo je neriješeno 1.607 slučajeva.
Pitanje traženja nestalih dio je ukupnog dogovora o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.