Ова балканска нација, смештена између источних граница Европе и обале Јадрана обале, више пута се током 2024. године нашла у светским вестима. Међу најистакнутијим тренуцима били су хапшење бившег председника Иљира Мете под оптужбом за корупцију, велики политички протести и све већа улога Албаније у миграционој политици Европе. Не можемо говорити о сваком великом политичком догађају који се догодио у Албанији 2024. године, али можемо истражити најважније догађаје који су обликовали пут Албаније током 2024. Можда нам прошлогодишњи догађаји могу дати увид у оно што 2025. спрема овој земљи.
Политичка превирања и јавни немири
Година 2024. је била година појачаних политичких тензија у Албанији. Протести и парламентарни сукоби нагласили су изазове власти и опозиције у земљи, а то су протести у октобру и резултати локалних избора.
Парламентарни протести у октобру
Албански парламент је 3. октобра запао у хаос када су се опозициони посланици из Демократске партије сукобили са владајућом Социјалистичком партијом због осуде истакнутог политичара Ервина Салијањија. О Ервину Салијањију смо раније детаљно писали, али укратко, овај инцидент је изазвао низ антивладиних протеста, са демонстрантима који су изашли на улице Тиране. Опозиција је тражила успостављање привремене прелазне владе, оптужујући владајућу Социјалистичку партију за корупцију и злоупотребу положаја.
Протести су достигли врхунац 7. октобра, када су се десетине хиљада грађана, предвођених опозиционим лидерима, окупиле на централном тргу Скендербег у Тирани. На скупу су говорили истакнуте опозиционе личности, укључујући Салија Беришу и Монику Кријемади, који су оптужили Социјалистичку партију за монопол власти и супресију различитости мишљења.
Док су демонстрације углавном биле мирне, тензије су ескалирале када су демонстранти покушали да приђу канцеларији премијера, што је довело до интервенције полиције. Употребљени су сузавац и водени топови да растерају масу, што је довело до неколико повређених и ухапшених. Ова демонстрација силе од стране власти изазвала је критике организација за људска права.
Резултати локалних избора
У мају је Социјалистичка партија остварила убедљиву победу на локалним изборима, обезбедивши подршку у 53 од 61 општине. Ова убедљива победа је још више учврстила партијску доминацију. Међутим, такође је изазвала оптужбе за застрашивање бирача и неправилности, посебно у урбаним областима као што су Драч и Скадар.
Опозициони лидери су тврдили да је Социјалистичка партија користила државне ресурсе и медијски утицај како би стекла неправедну предност. Упркос овим наводима, међународни посматрачи из Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) оценили су да су избори били углавном слободни, али су приметили забринутост због пристрасности медија и неједнаких услова спровођења кампање.
Фрагментирана опозиција била је кључни фактор за успех Социјалистичке партије. Демократска странка, која се још увек опоравља од унутрашњих подела након лошег учинка на изборима 2021, није успела да консолидује своју базу. Слично, Слободарска партија коју је предводио Иљир Мета покушала је да попуни празнину, али није имала организациону снагу. Опозицији је апсолутно потребна кохезивнија стратегија ако жели да представља озбиљан изазов Социјалистичкој партији, која влада Албанијом од 2013. године.
Хапшење Иљира Мете: прекретница у албанској политици
Не можемо говорити о кључним догађајима из 2024. у Албанији, а да не говоримо о хапшењу бившег председника Иљира Мете 21. октобра. Специјална структура за борбу против корупције и организованог криминала (СПАК) привела је Мету по повратку са Косова, оптужујући њега и његову супругу, Монику Кријемади, за корупцију, прање новца и прикривање личних прихода и имовине.
(Не)Политички случај
Мета, који је био председник од 2017. до 2022. године, а сада је лидер опозиционе Слободарске партије, негирао је оптужбе. Његово хапшење, које је уследило неколико месеци пре националних парламентарних избора, изазвало је огорчење међу његовим присталицама.
Оптужбе против Мете резултат су истраге о наводним финансијским малверзацијама током његовог мандата, уз тврдње да је претакао јавна средства на приватне рачуне и да није пријавио значајну имовину. Званичници СПАК-а су такође открили доказе који повезују Мету са офшор рачунима и фиктивним компанијама. Док је влада поздравила хапшење као победу антикорупцијских напора, опозиционе личности су тврдиле да је тајминг — тако близу националних избора — био намеран, са циљем да ослаби напоре опозиције у кампањи.
Крив док се не докаже невиност
Док већина хапшење види као неопходан корак ка одговорности и борби против корупције, неколицина тврди да оно одражава чвршћи стисак политичара на власти. Просечан албански грађанин зна да је сваки високорангирани албански политичар невероватно корумпиран, без обзира да ли лично подржава поменутог политичара или не, тако да сматра да је позивање високих званичника на одговорност од виталног значаја за борбу против корупције.
Међутим, Иљир Мета је толико истакнута личност у албанској политици да, упркос уверењу да је сигурно крив, већина не мисли да ће ово хапшење довести до значајних резултата.
Миграциони изазови: Споразум између Албаније и Италије
Миграције су се ове године појавиле као кључно питање у међународним односима Албаније. Албанија и Италија су у октобру спровеле билатерални споразум који има за циљ решавање миграционих токова у региону Медитерана.
Центри за обраду миграната
Споразум је довео до успостављања центара за обраду миграната у Шенђину и Ђадеру. Ови центри су дизајнирани за пријем мушких миграната пресретнутих у међународним водама. Прва група миграната стигла је средином октобра. Објекти су опремљени привременим смештајем, медицинском негом и услугама правне обраде. Они су до сада најзначајнији логистички допринос Албаније европској миграционој политици.
Контроверзе и правни изазови
Међутим, споразум се суочио са значајним негативним реакцијама. Италијански суд је 18. октобра наложио привремену обуставу трансфера миграната у Албанију, наводећи забринутост за њихову безбедност и усклађеност са европским стандардима поштовања људских права.
Критичари су тврдили да је прихватање ових миграната од стране Албаније представљало неоправдани притисак на њене ресурсе и инфраструктуру. Локалне заједнице у близини центара такође су изразиле забринутост због друштвеног и економског утицаја смештаја таквих објеката. Упркос овим изазовима, албанска влада је бранила споразум, наглашавајући његову усклађеност са европском солидарношћу и његову улогу у борби против нерегуларних миграција.
Економски развоји и изазови
Влада континуирано улаже у инфраструктурне пројекте који имају за циљ модернизацију транспортног и енергетског сектора. Међутим, инфлација и незапосленост и даље су забрињавајуће за већину Албанаца.
Инфраструктурни пројекти
У току су велики пројекти, укључујући завршетак нових аутопутева и енергетских објеката попут хидроелектране Скавица. Такође, очекује се да ће проширење аутопута Тирана-Драч побољшати преко потребну урбану мобилност и олакшати економске активности у најнасељенијим регионима у земљи. Постоји забринутост да ће корупција оставити ове пројекте усред изградње, као што је то случај са многим другим грађевинским пројектима у Албанији. Само ће време показати да ли су ове забринутости неосноване.
Трошкови живота
Упркос овом напретку, растући трошкови живота и стагнирајуће плате представљали су значајне изазове за просечно албанско домаћинство. Стопе инфлације достигле су највиши ниво у последњој деценији, подстакнуте глобалним повећањем цена енергије и прекидима локалног ланца снабдевања.
Посебно су погођене руралне заједнице, са ограниченим приступом економским олакшицама, што је погоршало постојеће неједнакости. Видећемо да ли албанска влада може да побољша услове живота за просечног албанског грађанина пре него што емиграција још више опустоши албанска села и градове.
Размишљања и изгледи за 2025. године
Како се Албанија поздравља са 2024. годином, јасно је да њени догађаји остављају мешовито наслеђе. Гледајући напред у 2025. годину, Албанија се суочава са критичним питањима. Како ће хапшење Иљира Мете и повезани политички сукоби утицати на предстојеће парламентарне изборе? Може ли земља да усклади своје међународне обавезе, као што су споразуми о миграцији, са захтевима домаћег становништва? И да ли ће економске реформе решити растућу забринутост због неједнакости и незапослености?
Албанци су углавном равнодушни и прилично безнадежни по питању будућности земље, али 2025. је нова година са новим потенцијалом за промене. Албанија се налази на раскрсници. Уз помоћ Европске уније и резилијентног становништва Албаније, земља има прилику да гради на поукама из 2024. и ствара пут ка стабилности у наредној години