- Vučić poziva Trampa u Srbiju
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je 10. novembra sa novoizabranim predsjednikom SAD Donaldom Trampom.
„Razgovor je bio divan i sadržajan, rekao bih veoma srdačan“, naveo je Vučić u objavi na Instagramu.
Napomenuo je i da je tokom razgovora izrazio nadu da će Trampu posjetiti Srbiju, jer je „Srbija bila zemlja u kojoj je podrška izboru predsjednika Trampa bila najveća u cijeloj Evropi“. Prema Vučićevim riječima, Tramp se „zahvalio na ogromnoj podršci koju je dobio od građana Srbije, od srpskog naroda“.
„Takođe, vjerujem da ćemo u bliskoj budućnosti moći da razgovaramo o daljem unapređenju naših odnosa u svim oblastima“, naglasio je predsjednik Srbije. Tramp će „moći da Ameriku ponovo učini velikom, a mi ćemo uspjeti da od Srbije napravimo pristojnu državu i zemlju koja će moći dobro, veoma dobro da sarađuje sa SAD”, rekao je Vučić.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić smatra da je razgovor Vučića i Trampa „pokazatelj velike bliskosti i povjerenja“ između njih dvojice, kao i dokaz da će Beograd „imati dobre odnose sa budućom administracijom“.
- Sljedeći sastanak Evropske političke zajednice biće održan u Tirani
Sljedeći, šesti sastanak Evropske političke zajednice (EPZ) održaće se u maju 2025. godine u Tirani.
To je jednoglasno odlučilo 47 šefova država i vlada zemalja članica EU tokom petog sastanka u Budimpešti.
„Svi smo se obavezali da ćemo sljedećeg maja biti gosti premijera Edija Rame u Tirani, u Albaniji“, rekao je mađarski premijer Viktor Orban, koji je nakon samita u Budimpešti održao zajedničku konferenciju za novinare s premijerom Albanije Edijem Ramom.
Rama je sa svoje strane naglasio da će „biti velika privilegija raditi kao tim i učiniti da sljedeći sastanak u Tirani bude jednako uspješan kao onaj u Mađarskoj“.
Očekuje se da će samit Evropske političke zajednice u Tirani, osim panevropskog značaja, doprinijeti i evropskim integracijama Albanije.
- Za Vučića pomoć Ukrajini važnija za evropske integracije od sankcija Rusiji
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je na samitu Evropske političke zajednice u Budimpešti bio ogorčen što Evropska unija nije zainteresovana za evropske integracije Srbije i to zbog odbijanja Beograda da se pridruži sankcijama EU prema Rusiji. „Ne treba vam Srbija. Zašto? Zato što Srbija nije uvela sankcije Rusiji“, rekao je Vučić komentarišući stav EU.
Međutim, prema njegovom mišljenju, danas nije važnija birokratija, već stvarna djela, ističući da je Srbija Ukrajini pružila humanitarnu pomoć u iznosu od 52 miliona eura. Vučić je napomenuo da je pomoć Srbije mala u odnosu na Njemačku i SAD, velike zemlje, ali u poređenju čak i sa nekim većim zemljama EU i sa svim zemljama Zapadnog Balkana, podrška Srbije je značajno veća.
„Nismo uveli sankcije Rusiji, ali kada pogledate našu pomoć Ukrajini, kada pogledate druge zemlje ili Zapadni Balkan, moje je pitanje da li je oduvijek bio važniji formalno birokratski pristup ili suština“, Vučić rekao je.
Kao što je poznato, nakon potpune invazije Rusije na Ukrajinu, proces pregovora o pristupanju Srbije EU je zapravo obustavljen, a nova pregovaračka poglavlja nisu otvorena. Glavna zamjerka Brisela Beogradu je neusaglašena spoljna i bezbjednosna politika usljed odbijanja Srbije, kao kandidata za članstvo u EU, da uvede sankcije Ruskoj Federaciji.
- Ministarstva odbrane Jugoistočne Evrope sastaju se na samitu
Predstavnici ministarstava odbrane zemalja Jugoistočne Evrope i regionalnih bezbjednosnih organizacija održali su još jedan sastanak u okviru SEDM procesa (South-East Evrope Defence Ministerial) u Tirani, od 5. do 7. novembra.
Proces ministarstva odbrane Jugoistočne Evrope (SEDM) pokrenut je 1996. godine kako bi se promovisala konstruktivna regionalna vojna saradnja s ciljem konsolidacije i jačanja stabilnosti i sigurnosti u regionu. Rumunija predsjedava SEDM-om od 2023. do 2025. godine. Ostale zemlje članice su Albanija, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Grčka, Gruzija, Italija, Moldavija, Sjeverna Makedonija, Srbija, Slovenija, SAD, Turska, Ukrajina, Hrvatska i Crna Gora.
Na sastanku u Tirani razgovaralo se o budućnosti SEDM procesa, kao i o uticaju trenutnih oružanih sukoba na regionalnu sigurnost. Svi učesnici su još jednom potvrdili svoju posvećenost zajedničkim SEDM projektima koji će dodatno osnažiti političku i vojnu saradnju u Jugoistočnoj Evropi.
Nakon sastanka, države članice SEDM-a usvojile su Zajedničko saopštenje sa informacijama o djelovanju SEEBRIG brigade i SEDM-a uopšteno, kroz razvoj postojećih i novih programa i inicijativa, te naglašavajući privrženost zemalja temeljnim principima i normama međunarodnih zakona, poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemalja učesnica Inicijative. (SEEBRIG, Brigada jugoistočne Evrope, je multinacionalna jedinica koja uključuje snage iz Albanije, Bugarske, Grčke, Sjeverne Makedonije, Rumunije i Turske. Osnovana je kao dio NATO-ove inicijative Partnerstvo za mir.)
U okviru SEDM procesa, Srbija je preuzela ulogu vodeće zemlje u projektu „Uloga žena lidera u oblasti odbrane i sigurnosti“. U Beogradu će, kako je najavljeno, biti održana međunarodna konferencija. Delegaciju Ministarstva odbrane Srbije predvodio je vršilac dužnosti pomoćnika ministra odbrane za politiku odbrane Predrag Bandić.
- Crna Gora kupuje patrolne brodove u Francuskoj
Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović potpisao je ugovor vrijedan 120 miliona eura, o kupovini dva patrolna broda OPV 60, od francuske kompanije Keršip.
Ugovor je zasnovan na sporazumu o bilateralnoj vojnoj saradnji između Crne Gore i Francuske, koji je potpisan u Parizu 3. aprila. Brodovi Offshore Patrol Vessel (OPV) namijenjeni za patroliranje i osmatranje na otvorenom moru i duž obale, biće isporučeni do kraja 2026. godine. Koriste se su za izvođenje borbenih zadataka, kao i za zaštitu pomorskih granica, uključujući i borbu protiv ilegalnih migracija.
Kupovina francuskih patrolnih brodova najveća je vojna investicija Crne Gore od sticanja neovisnosti 2006. godine. Crnogorska mornarica trenutno još uvijek koristi brodove koji su naslijeđeni od Jugoslovenske narodne armije.
Nakon što dobije brodove OPV 60, Crna Gora će moći da aktivno učestvuje u pomorskim misijama NATO-a.