Emërohet shefi i ri i agjencisë së sigurisë së Serbisë

Emërohet shefi i ri i agjencisë së sigurisë së Serbisë

Tomislav Radovanoviq, ish-shefi i Departamentit të Metodave Speciale të Hetimit në Ministrinë e Punëve të Brendshme, është emëruar ushtrues detyre i drejtorit të Agjencisë për Siguri dhe Informacion (BIA). Karrigia e lartë mbeti vakante pas dorëheqjes së Alexander Vulin, i cili dha dorëheqjen më 3 nëntor.

Në fillim të këtij viti, kur Radovanoviç u shkarkua nga posti i tij i mëparshëm në Ministrinë e Punëve të Brendshme, ai kaloi në Agjencinë e Sigurisë së Informacionit, si shef i shërbimit teknologjik, ku shefi i tij i drejtpërdrejtë ishte Aleksandar Vulin. Radovanoviç kaloi disa kohë në Francë si atashe policie. Atij i është akorduar Medalja e Trimërisë Millosh Obiliq i klasit të dytë dhe Pllaka e Artë e Oficerit të Mirë.

Tomislav Radovanoviç erdhi në qendër të publikut pasi foli në transmetimin e TV Prva në gjysmën e dytë të vitit 2021, duke deklaruar se në Ministrinë e Punëve të Brendshme ekzistonte një strukturë paralele që kishte përgjuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq. Më pas ai lavdëroi Vuçiqin dhe kreun e BIA-s, Vulin, duke pohuar se struktura të tilla paralele ishin krijuar në kohën kur Ministër i Policisë ishte Nebojsha Stefanoviç dhe gjithashtu se “rasti i Jovanić-it (në lidhje me plantacionin më të madh të marijuanës në Evropë) nuk mund të ndahet nga rasti i përgjimit të presidentit Vuçiq”. Më pas ai tregoi se ishte i bindur se në Ministrinë e Punëve të Brendshme ishte formuar një strukturë paralele me personel të përzgjedhur qartë dhe financim të duhur. Për vëzhgimin e grupeve të organizuara kriminale në Beograd dhe anembanë Serbisë, u krijua një rrjet inteligjence, me qëllimin aktual të mbledhjes së të dhënave për presidentin Vuçiq dhe të afërmit e tij më të afërt. Ai pretendoi se rasti Jovanića ishte “Plani B” për “strukturat paralele” brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme. “Unë nuk mund ta veçoj rastin Jovanića nga përgjimi i Presidentit të Serbisë. Sa i përket komunikimeve të përgjuara, mund të them se asnjëra prej tyre nuk ishte inkriminuese dhe se nuk ka arsye për dyshime. Pasi që në fillim nuk arritën ta diskreditojnë Presidentin. Përpjekja, ata kaluan në planin B dhe u përpoqën të lidhin Predrag Koluvia (pronar i fermës së ushqimit organik Jovanica, ku u gjet një ton marihuanë) me vëllain e presidentit serb”, tha Radovanović.

Sipas presidentit Vuçiq, kur Radovanoviq i tha se ishte përgjuar, ai nuk e besoi menjëherë sepse nuk donte të shfaqej paranojak. “Një muaj, dy apo tre muaj më parë, pashë një raport zyrtar të nënshkruar nga Radovanoviq, ku ishte e qartë se një grup po punonte për mbledhjen e informacioneve për mua dhe familjen time. Do të doja të thoja që dikush po e bënte me urdhër të dikujt, ishin të përfshirë faktorë të jashtëm. Kudo që shkonte Danilo (djali i presidentit), fotoja e tij dilte në media kudo. Pse nuk kishte asnjë publikim të fotos së tij gjatë vitit të kaluar? Pra, kishte njerëz që u bënë informatorë për inteligjencën e huaj. Ata e ndoqën, por ai i kapi dy prej tyre dhe kur e kuptuan se ai mendonte se ishin banditë në rrugë, u trembën ai donte t’i rrahte fizikisht dhe u nxorri letërnjoftimet e policisë.Kur pyeta përfaqësuesit e Ministrisë së Punëve të Brendshme për këtë, ata thanë se po vëzhgonin individë të tjerë. Unë nuk i besoja askujt dhe i kërkova Radovanoviqit të më mbështeste me prova të vërteta. Unë nuk i besoja as vëllait tim. Ata e bënë këtë për të më detyruar të mos qëndroj jashtë”, tha Vuçiq në atë kohë.

Më pas policia serbe u trondit nga një skandal kur ministri i atëhershëm i Brendshëm, Nebojsha Stefanoviq, u akuzua për spiunazh për SHBA-në. Deklarata e parë për këtë, e cila u bë bazë e gjithë rastit, Radovanoviq e ka bërë në një paraqitje të ftuar në TV Prva.

Kështu, besnikëria personale e Tomislav Radovanoviqit ndaj Aleksandar Vuçiqit u vlerësua siç duhet nga presidenti serb. Tashmë ai e emëroi ushtrues detyre të kreut të BIA-s, pasi në periudhën parazgjedhore, kur qeveria ka mandat teknik me ligj, mund të emërohet vetëm një ushtrues detyre. Kur të mbahen zgjedhjet dhe të formohet një qeveri e re, nëse partia në pushtet e udhëhequr nga Aleksandar Vuçiq fiton votën, atëherë Radovanoviç mund të bëhet kreu i BIA-s pa prefiksin “duke vepruar”. Megjithatë, kjo nuk është e dhënë. Partia Progresive Serbe në pushtet po mbështet tek ai, por nëse BIA nuk është në gjendje të ndikojë në mënyrë delikate në rezultatin e zgjedhjeve, Radovanoviç mund të mos e mbajë postin e tij. Nëse opozita fiton, ai patjetër do të shkarkohet.

Tomislav Radovanović ka “skeletet e tij në dollap”. Radovanović njihet me pseudonimin Tom Guantanamo, sepse në një kohë ai menaxhonte një fond të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, i cili financonte një program risocializimi për ish të burgosurit e burgut famëkeq amerikan me qendër në Kubë. Kishte thashetheme se këto para dyshohej se ishin shpërdoruar në mënyrë joefikase.

Tomislav Radovanoviq ka qenë dikur edhe komandant i brigadës së forcave speciale në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Beogradit, duke qenë pjesë e ekipit më të afërt të Diana Hrkaloviqit, atëherë sekretare shtetërore e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Një herë Hrkaloviq e shpëtoi atë nga shkarkimi kur djali i tij, i cili ishte gjithashtu punonjës i MPB-së, sulmoi një burrë tjetër. Radovanoviq kishte në dispozicion shumë biseda të regjistruara, pra të përgjuara, të cilat u bënë kryeqyteti i tij i veçantë, me të cilin në fund të vitit 2021 ishte një nga favoritët për të marrë postin e drejtorit të policisë. Ka edhe sugjerime se Radovanoviq ka përgjuar gjeneralin e policisë Slobodan Maleshiq për ta eliminuar atë si një rival të mundshëm në garën për postin.