Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë po përhap lajme të rreme për Ukrainën

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë po përhap lajme të rreme për Ukrainën

Një nga propagandistët kryesorë të Kremlinit në skenën ndërkombëtare, sekretarja e shtypit në Ministrinë e Punëve të Jashtme, Maria Zakharova, po qarkullon sërish dezinformata nëpër botë. Pasi ajo përhapi lajme të rreme për të ashtuquajturat laboratorët biologjikë dhe bombat “radiologjike” në Ukrainë, të cilat nuk gjetën asnjë konfirmim, si dhe një histori të çmendur të “mushkonjave të luftës” të vendosura gjoja nga pala ukrainase, e cila ishte thjesht qesharake, Maria Zakharova është tani duke përhapur marrëzi për shitjen e supozuar të organeve të burrave dhe grave Ukrainase.

Burimi kryesor i këtij pretendimi është një artikull i autorizuar nga sekretari i shtypit i MPJ-së ruse, i cili pretendon një skemë masive të një tregu të zi ku evropianët mund të blejnë organe nga donatorët ukrainas. Ndoshta Rusia vendosi të balancojë mungesën e bazës së provave në artikull me një pozicion të lartë të raportuesit. Duke iu referuar këtij artikulli, mediat pro-Ruse Ballkanike, përfshirë RadioTelevizionit të Ballkanit akuzuan Kievin për inkurajimin e transplantologjisë “të zezë”.

Artikulli vë në dukje situatën në Kosovë, ku shitja e paligjshme e organeve njerëzore dyshohet se ishte vërejtur në vitin 1999. Ai rast i profilit të lartë, megjithatë, kurrë nuk rezultoi në ndjekje penale dhe vendime gjyqësore. Raportet e disa “shtëpive të verdha” në veri të Shqipërisë, ku dyshohet se janë kryer operacione të paligjshme transplantimi, nuk u konfirmuan asnjëherë nga hetimi. Asnjë dëshmitar nuk u gjet kurrë, kështu që gjyqi përfundoi pa asgjë. Në atë kohë, pala ruse fabrikonte në mënyrë aktive fakte për të justifikuar vendosjen arbitrare të kontingjentit të tyre ushtarak të paqeruajtësve në Kosovë pa një vendim të OKB-së.

Tema e “transplantologjisë së zezë” ishte një nga linjat qendrore të propagandës Ruse gjatë luftës së dytë ruso-çeçene, kështu që me të drejtë mund të quhet tradicionale.

Tani, historia e fundit e rreme e Rusisë doli në sfondin e një apeli nga 56 ligjvënës të respektuar evropianë (përfshirë dy deputetë ukrainas) dhe ligjvënës amerikanë, të cilët kërkuan që Brukseli, Uashingtoni dhe Londra të ndryshonin politikën e tyre ndaj Beogradit. Apeli vuri në dukje një ndryshim të rëndësishëm në politikën evropiane në favor të Serbisë me mospërfillje të interesave të Prishtinës. Reagimi i menjëhershëm i Ministrisë së Jashtme Ruse ishte ringjallja e falsifikimit të vjetër për krimet e shqiptarëve, tashmë në kuadrin e Ukrainës.

Qëllimi përfundimtar i përhapjes së dezinformatave është të përpiqet të kompromentojë Ukrainën, të ngatërrojë evropianët për nevojën për mbështetje të mëtejshme të armatosur për Ukrainën dhe të përpiqet të ndryshojë qëndrimin në lidhje me vlerësimin e bashkëpunimit të BE-së me Beogradin dhe Prishtinën, duke kërkuar më shumë përkrahje për këtë të fundit.

Vlen të përmendet se mediat ballkanike në kontekstin e deklaratës së MPJ-së Rusisë e identifikojnë Turqinë si pikën fundore të “rrugës së shitjes së organeve”, duke pretenduar se “nuk është hera e parë” që Ankaraja shihet duke marrë pjesë në trafikun e organeve. Në të njëjtën kohë, në artikullin e saj, Zakharova nuk guxoi të akuzonte drejtpërdrejt Turqinë, thjesht duke pretenduar se “një nga aleatët e NATO-s” është pjesë e skemës.

Në historinë e mëparshme të rreme për Kosovën, Turqia u përmend në kontekstin e përfshirjes së pretenduar të një kirurgu turk në kryerjen e operacioneve ilegale të transplantimit të organeve dhe krijimit të një kanali të trafikimit të qenieve njerëzore me Prishtinën me qëllim të kryerjes së operacioneve të tilla. Në atë kohë, Ankaraja mbështeti plotësisht Tiranën dhe Prishtinën politikisht, kështu që kjo mbështetje duhej të diskreditohej disi. Dhe tani që Turqia ka ndërmarrë disa hapa kundër Kremlinit, duke i bërë thirrje Rusisë që të zhbllokojë Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi, papritmas, terminalet e drithërave pranë Stambollit morën flakë ndërsa Moska akuzoi indirekt Ankaranë se mbështet Kosovën dhe Ukrainën, duke rishikuar edhe një herë një rrëfim të vjetër të mirë të rremë.

Vitin e kaluar, Andrey Marochko, shefi i policisë në të ashtuquajturën “Republika Popullore e Luhanskut” iu bashkua akuzave të sajuara të Zakharova. Ndërsa mbante në biruca mijëra njerëz që protestuan kundër pushtimit të rajonit të Luhanskut nga rusët, ai gjithashtu u përpoq të akuzonte ushtrinë ukrainase për gjoja tregtimin e organeve njerëzore të ushtarëve të plagosur dhe të vrarë në aksion. Përsëri, nuk ka pasur asnjë konfirmim për atë raport, burimet e të cilit ishin larg të qenit të besueshme.

Akuzat e shprehura nga Maria Zakharova, si ato të paraqitura nga zyrtarë të tjerë të Moskës, duhet të perceptohen si një psiop i qëllimshëm që ndjek një qëllim të caktuar politik. Me fillimin e një lufte në shkallë të gjerë kundër Ukrainës, Ministria e Punëve të Jashtme e Federatës Ruse është kthyer në një aktor kryesor të angazhuar në përhapjen e propagandës së Kremlinit, e cila mashtron qytetarët e vet dhe përpiqet të ndikojë në opinionin publik ndërkombëtar.