Përmbledhje e Ballkanit Perëndimor 08.07.2024 – CWBS

Përmbledhje e Ballkanit Perëndimor 08.07.2024 – CWBS
  • Republika Srpska miraton festa dhe simbole të reja

Asambleja Kombëtare e Republikës Srpska (NSRS) miratoi Deklaratën për Mbrojtjen e të Drejtave Kombëtare dhe Politike dhe të Ardhmen e Përbashkët të Popullit Serb dhe Rezoluta për këtë dokument mori dy të tretën e votave.

Drafti i Deklaratës u miratua më 8 qershor në Asamblenë Gjithëserbe në Beograd. Dokumenti duhet të miratohet nga Asambleja Kombëtare e Republikës së Serbisë dhe Asambleja Kombëtare e Republikës Srpska brenda 90 ditëve.

Deklarata për Mbrojtjen e të Drejtave Kombëtare dhe Politike dhe Ardhmërinë e Përbashkët të Popullit Serb, e cila përmban 49 paragrafë, thoshte se “populli serb është një entitet unik”.

Në përputhje me vendimin e Këshillit Kombëtar të Serbisë, Republika e Serbisë dhe Republika Srpska së bashku festojnë 15 shkurtin si Ditën e Shtetësisë së Republikës së Serbisë dhe Ditën e Shtetësisë së Republikës Srpska. 9 janari është Dita e Republikës Srpska dhe Dita e Shenjtit të saj Mbrojtës. Me vendimet e tjera të saj, NSRS shpalli himnin kombëtar të Serbisë “Zot i së vërtetës” dhe stemën e Serbisë, shqiponjën dykrenore të Nemanjiqëve, himnin dhe stemën e Republikës së Serbisë, përveç një simboli ekzistues për RS – flamuri i popullit serb dhe kënga “Republika ime”. Paraprakisht, Kuvendi Gjithëserb i konsideronte himnin dhe stemën e Serbisë si simbole të të gjithë serbëve.

Vendimet e Republikës së Serbisë, që synojnë zbatimin e idesë së Kuvendit Gjithëserb, mund të vlerësohen si zhvillim aktiv i të ashtuquajturës “botë serbe” përtej kufijve shtetërorë të Serbisë.

  • Serbia pretendon për rritje të njohjes së terrenit ajror nga vendet e huaja

Komandanti Suprem i Forcave të Armatosura të Serbisë dhe Presidenti i Republikës, Aleksandar Vuçiq, i shoqëruar nga kryeministri Millosh Vuçeviq dhe ministri i Mbrojtjes Bratislav Gashiq, ka marrë pjesë në mbledhjen e Kolegiumit të Zgjeruar të Shefit të Shtabit të Përgjithshëm, të kryesuar nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Gjeneral Milan Mojsiloviq.

Kolegiumi analizoi situatën aktuale të sigurisë në dhe rreth vendit.

Sipas Vuçiqit, në zonën përreth është vërejtur një aktivitet i shtuar i avionëve dhe dronëve, me qëllim të njohjes së terrenit të Serbisë, por pa kaluar kufijtë. “Kemi vënë re fluturimin e Bajraktarëve shqiptarë nga Gjakova më 5 dhe 20 qershor deri në 5800 metra për të kryer zbulimin e pozicioneve të Forcave të Armatosura të Serbisë. Gjithashtu, avionët suedezo-gjermanë bëjnë regjistrime të ashtuquajtura LiDAR, jo nga territori i kontrolluar nga Forcat e Armatosura Serbe”, tha ai.

Sipas Vuçiqit, duhet të dërgohet një mesazh më i qartë për frenimin e çdo agresori të mundshëm kundër Serbisë. “Ne do të duhet të punojmë më shumë, fabrikat tona të specializuara të industrisë gjithashtu do të duhet të punojnë më mirë, do të duhet t’i zgjerojmë edhe më shumë Forcat e Armatosura të Serbisë”, tha ai.

Deklaratat e presidentit serb tregojnë synimin për të vazhduar forcimin e ushtrisë dhe industrinë e mbrojtjes. Sipas deklaratave zyrtare të Beogradit, bëhet fjalë për rritjen e aftësive mbrojtëse të vendit. Në të njëjtën kohë, sipas ekspertëve nga rajoni, tensionet e përgjithshme në rajon, të cilat mund të rriten në të ardhmen, janë rezultat i militarizimit serb.

  • Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Shqipëri e anulloi mandatin e kryetarit të Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri

Menjëherë pas vendimit të KQZ-së, presidenti Bajram Begaj dha dekretin për mbajtjen e zgjedhjeve të reja në Himarë më 4 gusht.

Greku etnik Fredi Beleri u zgjodh kryetar i Bashkisë së Himarës më 14 maj 2023, por vetëm dy ditë para zgjedhjeve, ai u arrestua me akuzën e blerjes së votës dhe më pas u dënua me dy vjet burg.

Në zgjedhjet e fundit evropiane, Fredi Beleri u zgjodh deputet i Parlamentit Evropian nga Partia Demokracia e Re, që është partia në pushtet në Greqi.

Ministria e Jashtme e Greqisë dënoi vendimin e Shqipërisë për shpalljen si të pavlefshme të mandatit të Fredi Belerit si kryebashkiak i Himarës. Në deklaratën e saj, Ministria e Punëve të Jashtme e ka kritikuar këtë vendim si shkelje të ligjit. Ministria u bëri thirrje autoriteteve shqiptare të sigurojnë që Beleri, i cili aktualisht është eurodeputet, të lejohet të marrë pjesë në mbledhjet e PE-së.

Kështu, konflikti mes Tiranës dhe Athinës për “çështjen Beleri” po bëhet gradualisht pengesa kryesore për integrimin europian të Shqipërisë.

  • BE: Maqedonia e Veriut duhet të përfshijë pakicën bullgare në Kushtetutë

Ambasadori i BE-së në Shkup, David Geer, i bëri thirrje qeverisë së Maqedonisë së Veriut që të përmbushë marrëveshjet e arritura më parë në lidhje me pakicën bullgare dhe të zhbllokojë procesin e integrimit evropian.

“Ne duam që Maqedonia e Veriut të anëtarësohet në BE sa më shpejt të jetë e mundur. Qeveria e re maqedonase pretendon se është e përkushtuar ndaj këtij qëllimi. BE pret që të kryhen reforma, të zbatohen traktatet ekzistuese dhe të respektohet angazhimi për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë”, tha Geer në një intervistë me gazetarët.

“Qëndrimi ynë për ndryshimet kushtetuese mbetet i pandryshuar. Para dhe pas zgjedhjeve presim që Maqedonia e Veriut t’i bëjë këto ndryshime”, theksoi ai.

Duke komentuar mbi kërkesën e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickoski, për të ndryshuar kushtet për anëtarësim në BE, Geer e hodhi poshtë mundësinë.

Kështu, nëse Shkupi nuk i përmbush marrëveshjet e bëra me Sofjen për përfshirjen e pakicës bullgare në Kushtetutë, integrimi evropian i vendit do të mbetet “në pauzë”.