- Участь головуючого президії БіГ Ж.Комшича та члена президії БіГ Д.Бечировича в засіданні Кримської платформи в Києві
Росія назвала присутність членів президії Боснії і Герцеговини на саміті Кримської платформи у Києві “ворожим актом”, на який вона може відповісти. Таку реакцію на своїй сторінці заявило посольство РФ у БіГ. У заяві російське диппредставництво оголосило, що сприймає присутність представників БіГ на саміті як “відверто ворожий акт” і замах на територіальну цілісність РФ, а Москва “залишає за собою право відповіді на недружні дії”. БіГ на саміті представляв головуючий президії Желько Комшич, а також член президії Денис Бечирович. Під час візиту до Києва вони зустрілися з президентом Володимиром Зеленським, вшанували пам’ять убитих російськими окупантами мирних жителів у Бучі. Ж.Комшич у своєму виступі наголосив, що Крим є територією України і в питанні непорушності кордонів не може бути компромісів. Членпрезидії БіГ Д.Бечірович завив, що компетентні органи держави БіГ засудили жорстоку російську агресію проти України як акт порушення міжнародного права. На сьогодні БіГ голосувала загалом 86 разів, як і ЄС, щодо засудження російської агресії проти України. Понад 60 найвпливовіших лідерів світу відвідали Третій саміт Кримської платформи, і як зазначив Д.Бечирович, – «голос БіГ був чутний на всіх меридіанах і паралелях». Він прокоментував заяву президента Республіки Сербської М.Додика, який сказав, що члени Президії БіГ висловлювали в Україні приватні погляди. «Я можу лише констатувати, що він є нижчим представником влади в БіГ і як такий абсолютно не має жодної компетенції говорити про зовнішню політику. Це виняткова компетенція держави Боснія і Герцеговина», – підкресливБечірович. “У ці важкі моменти підтримувати Україну означає бути на правильному боці історії і розділяти принципи, на яких ґрунтується цивілізований світ. Підтримувати Україну означає мати світоглядно, юридично, морально, політично та історично правильну позицію. І більшість БіГ рішуче підтримує Україну», – підсумував Д.Бечірович.
Незважаючи на критику відвідання Києва Ж.Комшичем та Д.Бечировичем, представниками Республіки Сербської та найбільш потужної в БіГ хорватської партії ХДС, ці два члени Президії продемонстрували рішучість в необхідності надання допомоги Україні в протидії російській агресії та забезпечення її територіальної цілісності, а також свою зрілість в підходах розв’язання питань війни і миру, визначення, хто є агресором, а хто є жертвою військового нападу. Питання не в тому, наскільки БіГ реально може допомогти Україні, а в тому, чи вистачить їй сил чітко визначити, що вона на правильному боці історичних процесів. Сьогодні Україна переживає те, що переживала БіГ у 1992-95 роках і більшість представників офіційного Сараєво доказують свою приналежність європейському табору борців за торжество міжнародного права, європейські цінності та свободу України.
- Відносини Києва та Белграда. Участь Сербії в засіданні Кримської платформи
Під час останньої зустрічі в Афінах президентів України та Сербії Володимир Зеленський запросив Александра Вучича долучитися до Третього саміту Кримської платформи. З відео зверненням виступила Анна Брнабіч. Прем’єр-міністр заявила, що Сербія ніколи не була за ціннісний нейтралітет і повністю поважає територіальну цілісність і суверенітет України. А.Брнабіч зазначила, що Сербія шкодує про страждання, які зазнали Україна та її народ. “Ми продовжуватимемо приділяти особливу увагу гуманітарній ситуації в Україні та надавати їй допомогу, про що свідчить наше рішення пожертвувати товари та ліки для полегшення гуманітарних страждань”, – сказала Брнабіч. “Сербія – справжній друг України”, – додала вона. Між тим, глава сербської дипломатії Івіца Дачич на наступний день зустрівся з послом РФ в Белграді Александром Боцаном Харченком, заявивши, що Сербія не приєдналася до заяви саміту Кримської платформи, оскільки, за його словами, вона виходить за рамки, прийнятні для нас.
А саме в цей час в Белграді громадяни та посли європейських країн зібралися на Марші миру з нагоди 32-ї річниці Дня Незалежності України. Посли були одягнені в деталі кольорів українського прапора – синьо-жовті, як-от краватку чи шарф, а також мали прапорці України, а громадяни несли транспарант «Україна переможе». Американський посол у Белграді Крістофер Хілл заявив, що США підтримуватимуть Україну стільки, скільки буде потрібно. Хілл також прокоментував саміт в Афінах і зазначив, що відбулася успішна зустріч президентів Сербії та України, яка свідчить про те, що Белград і Київ зближуються, а також зазначив, що це добре що прем’єр-міністр Сербії брала участь у Кримському форумі. Голова представництва Європейського Союзу в Сербії Емануеле Жофре зазначив, що учасники Маршу миру хотіли продемонструвати солідарність, але й захоплення мужністю українського народу. За його словами, Сербія й надалі підтримуватиме надсилання гуманітарної допомоги Україні. “Нам потрібна об’єднана Європа в цих складних обставинах”, – підсумував Жофре.
Зустріч цього тижня президентів України і Сербії під час Афінського саміту мала значний резонанс не тільки в суспільствах двох країн, але і всіх держав регіону Балкан. Покращення відносин на лінії Белград-Київ є важливим і знаковим. Цьому підтвердження онлайн участь прем’єр-міністра Сербії А. Брнабич у Третьому саміті Кримської платформи та її змістовному виступі. Між тим, проросійські сили в уряді Сербії, які займають окрему позицію, висловили її заявою лідера Соціалістичної партії та міністра закордонних справ І.Дачича. Щоб не потрапити під серйозну критику Москви, Белград вдався до такого маневру виставивши попереду приязного Кремлю політика. Сербія продовжує маневрувати між Брюсселем та Москвою, однак проєвропейські ноти звучать останнім часом куди гучніше від проросійських.
- Процес формування нового уряду Чорногорії
Лідер руху «Європа зараз» (РЄЗ) Мілойко Спаїч, який отримав мандат на формування нового уряду сказав, що висновок Головної ради РЄЗ полягає в тому, що вони домовили парламентську більшість для формування уряду. Він сказав, що новим головою Скупщини (парламенту) пропонуватиметься лідер Демократичної Чорногорії Алекса Бечіч. «Ми очікуємо підтримки 44 депутатів (з 81 усього складу) в парламенті при затвердженні нового уряду», – сказав Спаїч. На запитання, чи точно просербський блок «За майбутнє Чорногорії» не буде частиною наступного уряду Чорногорії, він відповів, що так. «Ми не можемо повірити в їхню щирість», – сказав лідер РЄЗ. Головна рада руху «Європа зараз» провела засідання, на якому обговорювалися принципи формування нового, 44-го уряду. До складу уряду також увійшли представники бошнячкої меншини країни, які поставили ультиматум, що не будуть разом у виконавчій владі з просербськими депутатами. Уряд також підтримують місцеві албанські депутати.
Таким чином, виглядає, що конфігурація нового чорногорського уряду матиме виключно проєвропейські відтінки за участі усіх представників національних меншин, які отримали депутатські мандати на виборах, окрім сербської. Очевидно, що намагання офіційного Белграду тиснути на Чорногорію мало зворотній ефект. Окрім блоку «За майбутнє Чорногорії» до урядової коаліції не запрошується також і Демократична партія соціалістів, що довгий час перебувала при владі, на яку покладається відповідальність за низку корупційних скандалів.
- Зустріч спецпредставника США на Західних Балканах з політичним керівництвом Північної Македонії
Заступник помічника держсекретаря США та спецпредставник на Західних Балканах Г.Ескобар провів зустрічі з президентом Північної Македонії Стево Пендаровскі та главою македонської дипломатії Буяром Османі. На зустрічах було підтверджено підтримку США європейських прагнень країни та висловлено очікування з боку офіційного Вашингтону, що Північна Македонія продовжить шлях до повноправного членства в Європейському Союзі. Відбувся обмін думками щодо поточних політичних подій, з наголосом на європейському досьє Північної Македонії, а також необхідності продовження процесу переговорів з ЄС шляхом впровадження конституційних поправок.
Після зустрічі прем’єр-міністра Ковачевського з Ескобаром було оцінено, що будь-який інший результат ніж продовження європейського шляху не відповідає державним і стратегічним інтересам Північної Македонії для реалізації мети європейської інтеграції, що має однозначну підтримку з боку македонських громадян і, як ніколи раніше, з-за кордону, з боку міжнародних партнерів. З ЄС було досягнуто рамок переговорів із повним захистом македонської мови та ідентичності, і очікується просування державних рішень щодо визнання нових національних меншин, включаючи болгарську. Прем’єр-міністр Ковачевський сказав, що часу для ухвалення конституційних змін достатньо, і важливо провести цей процес через дебати. Він вважає, що опозиційна ВМРО-ДПМНЕ має достатньо європейського потенціалу і може це зробити, тому що в іншому випадку альтернативою є блокада та ізоляція країни. Між тим, опозиція дотримується іншої думки, що не буде підтримувати конституційні зміни під диктовку і вимагає дострокових виборів. У повідомленні про зустріч лідера ВМРО-ДПМНЕ Міцкоскі з Ескобаром йдеться, що нинішній уряд дезінформував міжнародне співтовариство, зокрема США, щодо багатьох внутрішньополітичних питань. Було підтверджено, що основним зобов’язанням і пріоритетом ВМРО-ДПМНЕ є ЄС і євроатлантичні цінності. У той же час Міцкоскі вказав, що єдиним виходом із такої надзвичайно складної ситуації є проведення дострокових парламентських виборів, на яких громадяни оберуть легітимний уряд.
Таким чином, приїзд американського спецпредставника не спрацював на інтереси уряду Північної Македонії. Опозиція вперто залишається на своїй позиції – спочатку дострокові вибори, де вона очікує перемогти, а вже потім внесення змін до конституції. Брюсселю та Вашингтону буде важко змінити думку опозиційної ВМРО-ДПМНЕ. Та вміло вибудувала свою захисну позицію і поступово скочує країну до дострокових виборів. Єдиним виходом у офіційного Скоп’є залишиться провести дострокові вибори та перемогти на них з пропагуванням своєї підтримки Вашингтоном та Брюсселем і викриванням хитрої позиції опозиції. Та чи це спрацює, залишається під великим знаком запитання.
- Військова допомога Україні країнами Західних Балкан
Прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович після зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським в Афінах заявив, що підготував новий пакет допомоги у 30 млн євро, що збільшить загальну суму підтримки Загреба Києву до 200 млн євро. До цього Хорватія передала Україні 9 вертольотів Мі-8. Загреб також передав Україні стрілецьку зброю та військове захисне обладнання, 15 радянських 130-мм гармат М-46. Нещодавно Хорватія та Україна домовилися про постачання зерна через хорватські порти Вуковар на Дунаї та Рієка на Адріатиці. «Вже вивезено кілька тисяч тон зерна. Більшість пішла до Італії, решта – на північ Африки», – підтвердив Андрей Пленкович.
Президент Чорногорії заявив, що його країна представить пакет військової підтримки Україні на 10 мільйонів євро і приєднається до гарантій безпеки, наданих Україні країнами «Великої сімки». Частково визнане Косово приєдналося до декларації G7 про “гарантії безпеки” для України, – написав прем’єр-міністр країни Альбін Курті. Косовський прем’єр заявив, що країна допомагатиме Україні наблизити перемогу над Росією та притягти до відповідальності російське керівництво за воєнні злочини.
Можна зазначити, що більшість країн Західних Балкан не стоїть осторонь щодо надання підтримки Україні, включаючи військову. Свого часу значна допомога прийшла до Києва від Північної Македонії, включаючи бойові літаки штурмовики та винищувачі радянського виробництва. БіГ виробляє значну кількість патронів радянських стандартів, які можуть використовуватися в Україні, в тому числі через постачання через треті країни. Певна військово допомога Києву надійшла навіть від Сербії, та офіційний Белград відмежувався від начебто прямих постачань озброєнь українській армії, проте американські джерела вказали саме які види озброєнь та боєприпасів отримала Україна. Москва намагається тиснути через своїх лобістів в Сербії та БіГ, щоб зірвати прямі контракти та зробити це щодо закупівель озброєнь і боєприпасів третіми країнами не так і просто.
- Альтернативний газопровід Сербія – Болгарія може бути збудований вже восени 2023 року
Будівництво другого газопроводу між Сербією та Болгарією буде завершено вже у жовтні цього року. Таку думку висловила міністр гірничодобувної промисловості та енергетики Сербії Дубравка Джедович. «Це стратегічно важливий проект не лише для газової сфери, а й для сербської енергетики в цілому, оскільки він забезпечить додаткове джерело постачання газу та велику безпеку отримання цього енергоносія», – заявила Джедович, перебуваючи на одній із ділянок будівництва. Варто зазначити, що між Сербією та Болгарією вже збудовано магістральний газопровід «Балканський потік» – відгалуження від газопроводу «Турецький потік», яким до Сербії і далі в Європу надходить російський природний газ із Туреччини. Газопровід було введено в експлуатацію 1 січня 2021 року. Будівництво нового газопроводу, за визнанням самої Джедович, має на меті зниження залежності від російських поставок газу шляхом диверсифікації джерел його отримання. Диверсифікація – одна із вимог Євросоюзу до Сербії. У жовтні 2022 року, під час зустрічі з президентом Сербії Олександром Вучичем, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн відкрито закликала Сербію диверсифікувати джерела постачання газу, оскільки «занадто велика сфокусованість на Росії – це недобре». Брюссельські чиновники недвозначно натякнули тоді Белграду, що альтернативний інтерконектор зробить Сербію на один крок ближчим до ЄС. Оглядаючи будівництво нового газового з’єднання, міністр Джедович висловила сподівання, що незабаром Сербія зможе отримувати ним природний газ з Азербайджану та Каспійського регіону, а також зріджений природний газ із терміналу в Греції. «У майбутньому цей напрямок (газопровід Сербія – Болгарія) стане ще більш значущим завдяки диверсифікації джерел постачання газу по всій Європі та можливості закуповувати газ у різних постачальників. Завдяки цьому інтерконектору Сербія отримає велику енергетичну безпеку, а також гратиме роль країни-транзитера для всього регіону, як у випадку з газопроводом „Балканський потік”, – заявила Дубравка Джедович. У свою чергу, будівельні підрядники повідомили, що на даний момент ними отримано 100% труб для майбутнього газопроводу. 70% цих труб уже прокладено. Також зведено і 45% усіх наземних будов інтерконектора Сербія – Болгарія.
Таким чином, Сербія будівництвом нової гілки газопроводу, що доставлятиме блакитне паливо з Азербайджану, та зріджений газ з портів Греції зміцнює свою енергетичну незалежність і виконує директиви ЄС щодо необхідності отримання енергоносіїв не більше ніж третину з одного джерела постачання. В ході нещодавніх переговорів президента Сербії та прем’єра Угорщини в Будапешті, Віктор Орбан вже висловив значну зацікавленість отримання газу з Сербії, якщо виникнуть проблеми з його транспортуванням з України внаслідок воєнних дій. Александар Вучич запевнив співбесідника в готовності Сербії надавати такі послуги, адже Белград буде заробляти значні кошти на транзиті.