Ndryshime serioze në përbërjen e qeverisë shqiptare

Ndryshime serioze në përbërjen e qeverisë shqiptare

Kryeministri shqiptar Edi Rama shkarkoi gjashtë ministra dhe vendosi zëvendësues, si dhe i kërkoi presidentit të vendit, Bajram Begaj, të miratojë një dekret përkatës në lidhje me këtë. Rama ka shkarkuar ministrat e Punëve të Jashtme, Bujqësisë, Financave dhe Ekonomisë, Arsimit, Shëndetësisë, si dhe ministrave të standardeve dhe shërbimeve. Kryeministri shqiptar theksoi se nuk i detyrohet asgjë asnjë prej zyrtarëve të lartë socialistë “që kanë probleme me drejtësinë”, duke shtuar se asnjëri prej tyre nuk duhet të fshihet pas flamurit të partisë që ai drejton. Duke njoftuar riorganizimet gjatë një takimi jozyrtar të qeverisë, ai shtoi se Partia Socialiste në pushtet dhe qeveria që ajo drejton do t’i nënshtrohen vetë-reformës.

Në seancën e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste në pushtet, Edi Rama njoftoi krijimin e një ministrie të re, duke theksuar se ndryshimi u raportua nga presidenti Bajram Begaj për të miratuar një dekret presidencial përkatës. Kryeministri shqiptar shkarkoi ministren e Jashtme Olta Xhaçka dhe i ofroi emërimin e ish-ambasadorit të Shqipërisë Igli Hasanit në misionin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Vjenë. Xhaçka largohet në një kohë kur Shqipëria sapo ka marrë presidencën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB). Prandaj, ministri i ri pritet të mbërrijë në Nju Jork më 14 shtator për të kryesuar mbledhjet Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara.

Është shkarkuar edhe ministrja e Bujqësisë Frida Krifca. Zyrën e saj e mori Anila Denai, e cila më parë kishte shërbyer në qeveri deri në vitin 2021 si ministre e Ekonomisë dhe Financave. Delina Ibrahimaj nuk do të drejtojë më Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë pasi është emëruar Ministre e Shtetit për Sipërmarrjen në vend të të shkarkuarit Edona Bilali. Ministria e Financave dhe Ekonomisë do të drejtohet nga Ervin Mete, i cili më parë ka qenë zëvendësministër i parë i Financave dhe më pas ka drejtuar Drejtorinë e Mbikëqyrjes Financiare.

Para fillimit të vitit të ri akademik, ministrja e Arsimit, Evis Kushi, u shkarkua nga detyra dhe u zëvendësua nga Ogerta Manastirliu. Ndërkohë, postin që ajo la bosh në krye të Ministrisë së Shëndetësisë e zë tashmë Albana Koçiu, e cila më parë ka qenë Drejtoreshë e Departamentit të Administratës Publike.

Edi Rama vendosi të shkrijë Ministrinë e Standardeve dhe Shërbimeve, e cila drejtohej nga Milva Economi, në një ministri të re të quajtur Ministria e Shtetit të Pushtetit Vendor, e cila do të drejtohet nga Arbjan Mazniku, i cili aktualisht shërben si nënkryetar i Bashkisë së Tiranës.

Kryeministri i Shqipërisë deklaroi se “beteja kryesore e Partisë Socialiste” ka të bëjë me ndërtimin e një Shqipërie Europiane. Para kësaj, Rama shkarkoi ministrin e Brendshëm Bledi Çuçi, duke e zëvendësuar me Taulant Ballën.

“Do të ketë riorganizim dhe rikonceptim”, tha Rama në mbledhjen e qeverisë, duke shpjeguar se vendi do të kalojë një rritje të ndjeshme të kapaciteteve drejtuese, duke theksuar rolin e zëvendësministrave të parë, duke i angazhuar ata në procesin e vendimmarrjes shtetërore. si drejtues të departamenteve të rëndësishme. Seanca e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste në pushtet miratoi ndryshimet në sekretariat. Ndryshimet pritet të miratohen nga Kongresi i partisë në fillim të tetorit. Në korrik, Damian Gjiknuri u shkarkua nga posti i sekretarit të përgjithshëm të partisë për t’u zëvendësuar nga Blandy Klosi, i cili nga ana e tij u zëvendësua nga Bledi Çuçi në krye të fraksionit parlamentar të partisë.

Edi Rama është në krye të qeverisë së Shqipërisë që nga viti 2013. Ai ka qenë edhe drejtues i Partisë Socialiste që nga viti 2005. Më parë ai kishte qenë kryebashkiak i Tiranës për 12 vjet, kur u njoh si kryebashkiaku më i mirë në botë. Përveç kryeministrit, në qeverinë e Shqipërisë janë edhe zëvendësi i tij dhe 19 ministra. Padyshim që kreu i qeverisë ka marrë disa sugjerime për aktivitetet “jo tërësisht të ligjshme” të disa ministrave të tij, ndaj ka reaguar menjëherë me riorganizime kadrore. Duke pasur parasysh natyrën politike të posteve ministrore, disa prej ministrave janë zhvendosur horizontalisht, pra ndërmjet ministrive. Gjatë një dekade të administrimit të qeverive të ndryshme, Edi Rama fitoi përvojë të vlefshme, të cilën tani e përdor për të mbajtur pushtetin e degës ekzekutive, duke gëzuar mbështetjen e plotë të presidentit, i cili u emërua nga Partia Socialiste në pushtet vitin e kaluar përpara se të miratohej në detyrë nga një shumicë parlamentare prej 60%. Në vitin 2017, qeveria e Edi Ramës kishte 50% ministre femra, duke përkrahur një qasje të tillë në të gjithë Gadishullin Ballkanik. Kryeministri shqiptar i përmbahet sistematikisht vlerave evropiane dhe nuk do të heqë dorë nga ato kur edhe dikush nga rrethi i tij më i afërt politik i shkel ato. Me veprime të tilla ai fitoi një autoritet të konsiderueshëm edhe në institucionet Evropiane. Në Bruksel, ai ka formuar me sukses për vendin e tij imazhin e një kombi që i përket qytetërimit Evropian. Duke qenë se çështja e vlerave dhe e shtetit ligjor nuk mund të jetë objekt kompromisi për kryeministrin aktualisht në detyrë, pritet që vendi të vazhdojë të ecë në rrugën drejt integrimit evropian dhe anëtarësimit në BE dhe të luftojë korrupsionin.