Aleksandar Vulin bëhet senator i Republika Srpska

Aleksandar Vulin bëhet senator i Republika Srpska

Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik emëroi Aleksandar Vulin si anëtar të Senatit. Në vendim thuhet se në bazë të Kushtetutës së Republikës Srpska dhe Ligjit për Senatin, Vulin do të emërohet Senator nga 1 dhjetori. Vendimi do të publikohet në Gazetën Zyrtare.

Senati i Republika Srpska është një organ këshillues i institucioneve më të larta kushtetuese të entitetit. Ai përbëhet nga 55 anëtarë të emëruar nga Presidenti i RS-së. Në Senat zakonisht emërohen figura të shquara nga qarqet publike, akademike dhe kulturore. Një senator mban detyrën për shtatë vjet me mundësinë e emërimit për mandatin e ardhshëm. Sa i përket kompetencave, Senati konsideron çështje të një rëndësie të veçantë për zhvillimin politik, kombëtar, ekonomik dhe kulturor të Republikës Srpska dhe jep çështje të tilla si statusi kushtetues dhe ligjor i RS dhe politika e jashtme në përputhje me sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnje-Hercegovina; ndryshimi i Kushtetutës së RS dhe zhvillimi i ligjeve sistematike; punën e institucioneve të Bosnje-Hercegovinës në lidhje me statusin e RS-së, si dhe çështjen e marrëdhënieve ndërmjet subjekteve në Bosnje-Hercegovinë; zhvillimi dhe çështjet ekonomike në RS; çështjet e refugjatëve, personave të zhvendosur dhe të kthyerve; çështjet që kanë të bëjnë me të drejtat e RS për marrëdhënie të veçanta dhe paralele me vendet fqinje, si dhe çështje që lidhen me zhvillimin e marrëdhënieve me diasporat në mbarë botën.

Aleksandr Vulin është një politikan pro-rus që shërbeu si Ministër i Mbrojtjes dhe Punëve të Brendshme të Serbisë dhe kreu i Agjencisë së Informacionit të Sigurisë (BIA). Ndërsa demonstratat masive u zhvilluan në Beograd, ai u tha mediave ruse se Moska e kishte ndihmuar Beogradin të ruante rendin kushtetues gjatë trazirave në kryeqytet. “Rusia është një partner, një aleat që respekton vullnetin e popullit serb. Rusia qëndroi me Serbinë edhe këtë herë dhe sistemi ynë kushtetues u ruajt,” tha Vulin. Ai shtoi se presidenti serb Aleksandar Vuçiq është i vetmi lider në Evropë që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe ky ishte “vendimi i tij që nga dita e parë e histerisë antiruse”. Vulin vuri në dukje se ishte krenar për faktin se ai ishte i vetmi drejtues i një agjencie të zbatimit të ligjit në Evropë që nuk iu nënshtrua ndjenjave anti-ruse. “Kam paguar një çmim për këtë, por nëse e ndihmon Serbinë të ruajë aleatin e saj shekullor, paqen dhe stabilitetin, t’i rezistojë përpjekjeve për të rrëzuar qeverinë dhe presidentin, atëherë ia vlente,” tha Vulin.

Gjatë takimit, ai gjithashtu vuri në dukje se Perëndimi qëndron pas protestave të stuhishme të vazhdueshme në Beograd. Sipas tij, Perëndimi fillimisht u përpoq të grumbullonte lëvizjet e djathta për t’i inkurajuar ata të merrnin pjesë në protesta, por dështoi në këtë drejtim. Ai beson se protestat në Serbi nuk janë instrument presioni ndaj sanksioneve ndaj Kosovës dhe Rusisë, por tentativë për të rrëzuar presidentin, Aleksandar Vuçiq. Sipas tij, “Perëndimi kërkon që Beogradi të njohë pavarësinë e Kosovës, të mos mbështesë Republikën Srpska dhe të vendosë sanksione kundër Federatës Ruse – domethënë të pushojë së qeni vend dhe komb sovran”. Siç theksoi Vulin në një intervistë për mediat ruse, largimi i tij nga posti kryesor në agjencinë e sigurisë ishte pjesë e “përgatitjes për Maidan”. “Ky nuk është më presion, sepse Perëndimit e ka të qartë se përderisa Vuçiq të udhëheqë Serbinë, nuk do të ketë njohje të Kosovës dhe sanksione kundër Rusisë. Ky është një sulm që synon rrëzimin e Vuçiqit. Presioni për të më larguar mua nga posti i kryetarit të BIA-s i shërbeu zbatimit të “revolucionit me ngjyra” dhe ishte hapi i parë drejt qëllimit përfundimtar.”Dorëheqja ime na dha kohë për të reduktuar sulmet gjatë fushatës zgjedhore, por ne e dinim që menjëherë pas disfatës, pro- Partia e NATO-s do të nisë një mekanizëm për të hequr Vuçiqin,” tha Vulin. Ai vuri në dukje se sulmet ndaj tij filluan personalisht pasi ai dhe Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev diskutuan përpjekjet për të kundërshtuar “revolucionet me ngjyra” dy vjet më parë. “Siç mund ta shihni,” përmblodhi Vulin, “ne u përgatitëm mirë.”

“Duke më shkarkuar nuk mund të largonte të gjitha gjërat e mira që kishim bërë për Serbinë dhe kundërshtarët tanë vepruan shumë vonë”.

Kujtojmë se Rusia dhe Serbia, gjatë vizitës së Vulin në Moskë, formuan në mënyrë të fshehtë “Grupin e Punës për Luftimin e Revolucioneve me Ngjyra”, të ngarkuar me parandalimin e protestave masive dhe mbikëqyrjen e vazhdueshme të aktivistëve të opozitës, organizatave joqeveritare dhe gazetarëve të pavarur pranë opozitës. Gjithçka filloi më 14 maj 2020, kur ministri i Mbrojtjes Alexander Vulin ishte në Moskë dhe u takua me disa zyrtarë të lartë rusë, duke përfshirë sekretarin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Ruse, Nikolay Patrushev. Bazuar në udhëzimet e Kremlinit, menjëherë pas takimit në Moskë në fund të majit 2020, Serbia filloi persekutimin publik të gazetarëve dhe aktivistëve qytetarë. Zyra për Parandalimin e Pastrimit të Procedurave Penale ka iniciuar një çështje penale kundër tyre për gjoja pastrim parash dhe financim të terrorizmit ndërkombëtar. Mirëpo, ky model, i aplikuar gjerësisht në Rusi, e zhgënjeu Serbinë e provës për shkak të zemërimit të publikut, kështu që përkundër deklaratave të drejtorit të atëhershëm të Zyrës Kundër Pastrimit të Parave, në fakt asgjë nuk ndodhi.

Duket se Vulin u perceptua nga Kremlini si dikush që zbatonte politikën e Rusisë në Serbi. Gjatë bisedimeve me Vulin, Patrushev e falënderoi për regjistrimet e takimit të mbajtur në Beograd nga anëtarët e organizatës opozitare ruse, Open Russia. Në veçanti, këta opozitarë kishin probleme me mbajtjen e takimit të tyre në Rusi, kështu që vendosën të takohen në Beograd, pasi nuk kishin nevojë për viza për të hyrë në Serbi. BIA mbolli defekte në vendin e ngjarjes dhe gjithçka në kaseta iu kalua inteligjencës ruse. Krahas falënderimit të palës serbe, Patrushev gjatë takimit theksoi se pas fitores së Bidenit në zgjedhje, Amerika do të fillojë të “eksportojë demokracinë” dhe se politikat amerikane do të ndryshojnë dukshëm nga ato të ndjekura nga Trump dhe se nevojitet punë e përbashkët për të siguruar mbrojtjen nga ky ndikim. Pala ruse mori përsipër të ndajë të gjitha njohuritë me palën serbe në luftën kundër revolucioneve me ngjyra – luftën nëpër mediat sociale dhe protestat në rrugë – si dhe të gjitha mënyrat e tjera për të shtypur lirinë e mendimit dhe të drejtat e njeriut.

Shkalla në të cilën Vulin është i lidhur me inteligjencën ruse dëshmohet nga vizita e tij e fundit në Moskë, menjëherë pasi ai dha dorëheqjen nga posti kryesor në BIA. Ndërsa ishte në Moskë, ai u takua me kreun e Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme Ruse, Sergey Naryshkin, i cili i dha një çmim mysafirit të tij. Ai gjithashtu pati një takim me Nikolai Patrushev, Sekretarin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë.

Emërimi nga Milorad Dodik i Aleksandar Vulin haptazi pro-rus në postin e senatorit të Republikës Srpska, duke pasur parasysh deklaratat e vazhdueshme të të parit për vullnetin për të shpallur sovranitetin e RS-së ose për të krijuar një shtet të vetëm serb, nuk është një shenjë e mirë dhe mund të tregojë se loja e vazhdueshme politike vetëm sa do të marrë vrull. Natyrisht, Moska po përpiqet shumë për destabilizimin e Ballkanit dhe Vulin është mjaft i aftë të forcojë pozitat e Dodikut dhe ta ndihmojë atë të zbatojë kërcënimet që ai ka shprehur prej kohësh.