Përmbledhje e Ballkanit Perëndimor 26 dhjetor – CWBS

Përmbledhje e Ballkanit Perëndimor 26 dhjetor – CWBS
  • Ish-zyrtari i turpëruar i Ukrainës dhe aleati i Putinit, Viktor Medvedchuk, komenton ngjarjet e Beogradit për Serbinë sot.

Viktor Medvedchuk, një tradhtar i popullit ukrainas, i tha Serbisë sot se Perëndimi kërkon të shkatërrojë Serbinë përmes një skeme “revolucioni me ngjyra”. Kumbari i diktatorit rus Vladimir Putin beson se nën maskën e demokracisë dhe lirisë së fjalës, çdo disidencë po shtypet në Serbi pasi ekspertët dhe gazetarët që guxojnë të mbrojnë interesat kombëtare i nënshtrohen shtypjes dhe dhunës fizike në Beograd. Ngjarjet e sotme në Serbi, vëren ish-zyrtari që dezertoi në Kremlin, janë pjesë e një skeme klasike të revolucionit me ngjyra, ku nazistët paraqiten si demokratë dhe kriminelët politikë pretendojnë të rivendosin rendin. “Çdo revolucion i tillë është një paradë gënjeshtrash, urrejtjeje dhe krimi,” shkruante Medvedchuk në një artikull të postuar nga organizata “Other Ukraine” që ai kishte themeluar në Beograd. Për disa arsye, Medvedchuk beson se nuk ka organizata pro-ruse në Serbi, por shumë properëndimore ngrenë një alarm të rremë për ndikimin e Rusisë. Nëse hiqen lidhjet kulturore dhe historike të popujve serb dhe rus, Serbia në kuptimin e saj kombëtar do të pushojë së ekzistuari, pohon Medvedchuk, i cili nuk është rus etnik. Natyrisht, Medvedchuk mund të mos jetë i vetëdijshëm se serbo-sllavët erdhën në Ballkanin Perëndimor në gjysmën e dytë të shekullit të 6-të nga ajo që tani është Ukraina moderne, ndërsa nuk kishte fare sllavë në territorin e Rusisë moderne në atë kohë. Ata u shfaqën vetëm 200 vjet më vonë, pasi kishin ardhur nga territori i Polonisë – fiset Krivich, Sllovene dhe Vyatich. Medvedchuk është gjithashtu i pavëmendshëm për faktet e tjera historike. Ai vë në dukje se Serbia ortodokse në zhvillimin e saj është fokusuar gjithmonë në Rusinë Ortodokse dhe se këto lidhje kanë qenë bazat për formimin e Serbisë si shtet dhe serbëve si komb. Në të njëjtën kohë, ai nuk thotë asgjë për krishterimin që u adoptua në Serbi disa shekuj më herët se në pjesën më të madhe të Rusisë moderne, ku paganizmi mbizotëronte gjerësisht deri në shekullin e 15-të.

Medvedchuk beson se nën maskën e “ndihmës në zbatimin e reformave demokratike” shumë organizata që synojnë të rrëzojnë qeverinë dhe të lobojnë në interesat e korporatave transnacionale po hapin rrugën e tyre drejt Serbisë. Sipas Medvedchuk, nën maskën e demokracisë dhe lirisë së fjalës, çdo mospajtim mbytet, ndërsa mediat properëndimore vazhdojnë të shtyjnë histerinë për “ndërhyrjen ruse” në Serbi. Qëllimi i çdo operacioni të tillë është “të akuzohet së pari viktimën për krimin e vet”.

Medvedchuk deklaroi se qeveria legjitime kombëtare, e zgjedhur nga populli serb, është shpallur kriminale jo vetëm nga forcat e mposhtura politike properëndimore, por edhe nga një numër i madh i politikanëve perëndimorë. Duket se Perëndimi ua imponon njerëzve një zgjedhje që ata e përçmuan, dhe në të njëjtën kohë fituesit e zgjedhjeve shpifen, etiketohen si “diktatorë dhe “kriminelë”, ndërsa “gangsterët” e mundur quhen “engjëjt e dritës” dhe “zjarret e qytetërimit”. Sipas Medvedchuk, Perëndimi e injoron plotësisht faktin se lëvizjet opozitare si “Ne, Zëri i Popullit” nuk kanë asnjë kundërshtim për cilësinë e procesit zgjedhor. Dhe një nga liderët e kësaj lëvizjeje, Dragani. Stanojevic, është edhe kreu i degës së Beogradit të “Ukraina tjetër”. “Por për Brukselin dhe Uashingtonin, ky nuk është argument. Në fund të fundit, forca politike në fjalë është vazhdimisht miqësore me Rusinë dhe kritikon ashpër BE-në dhe NATO-n”, thotë ai, duke shtuar se Perëndimi nuk është i interesuar për të drejtat e opozitës si të tillë, por vetëm për pjesën e tij që vepron sipas urdhrave. nga ambasada e SHBA-së.” Shtrohet pyetja, pse të futemi në BE, nëse nga atje do të emërohen liderët e vendit, pavarësisht mendimit të popullit, sepse sot Bashkimi Evropian po ndjek hapat e NATO-s, e cila bombardoi Jugosllavinë për pa arsye dhe e copëtoi. Dhe është e qartë se lëvizja drejt BE-së është një lëvizje drejt shpërbërjes së mëtejshme të Serbisë dhe shkatërrimit të serbëve si komb”, thotë Medvedchuk, duke thënë se qytetarët e Serbisë sot duhet të zgjedhin mes një “përralle të ëmbël evropiane”. dhe dinjitetin dhe sovranitetin e vërtetë kombëtar.

Artikulli që supozohet se është shkruar nga Medvedchuk është hartuar nga Ambasada Ruse në Beograd dhe është miratuar nga Kremlini, pasi që dezertori i turpëruar nuk është fare në dijeni të asaj që ka ndodhur në Serbi. Ndërkohë, shkrimi i tij është i mbushur me vlerësime që Kremlini i ka ofruar hapur apo fshehurazi për ngjarjet në Beograd. Duket qartë se Moska po bën një luftë pa kompromis kundër zgjedhjes evropiane të Serbisë dhe është e gatshme të shkatërrojë këdo që guxon të mbrojë prioritetin e marrëdhënieve me Bashkimin Evropian. Gjuha e urrejtjes për çdo gjë demokratike, manipulimi në vlerësimin e zhvillimeve dhe propaganda e politikës agresive të Rusisë janë të gjitha të ndërthurura në këtë shkrim të vetëm malinj. Bota perëndimore duhet të hedhë një vështrim të matur ndaj politikës së ndjekur nga Moska, e cila është e gatshme të luftojë deri në vdekje në tokën serbe, në mënyrë që vendi të mbetet në rrugën e drejtë të politikës së Kremlinit. Është e qartë se Beogradi është bërë qendra kryesore e përhapjes së ndikimit të Moskës në të gjithë Ballkanin. Pikërisht këtu Kremlini planifikon të nisë një luftë në shkallë të gjerë që do të largonte vëmendjen e botës perëndimore nga lufta në Ukrainë. Moska ka vënë bast për shovinistët serbë dhe ata që janë të gatshëm të zbatojnë projektin e krijimit të Serbisë së Madhe. Për këtë, krijohen edhe pseudo parti opozitare, të cilat, siç rezulton nga op-edi, financohen drejtpërdrejt nga Moska. Supozimet se partia Ne, Zëri i Popullit është një projekt zgjedhor haptazi rus janë konfirmuar plotësisht. Pa e kuptuar, autori i shkrimit në Sërbia sot, që është ambasada ruse, e ka ekspozuar. Perëndimi kolektiv tani duhet të kombinojë të gjitha përpjekjet e tij për të paktën të përpiqet të kundërshtojë ndikimin rus në Serbi. Moska është e vendosur të tërheqë vendin në konflikte ushtarake në Kosovë dhe Bosnje-Hercegovinë, duke i kthyer ato në një luftë të madhe ballkanike. Të garantosh Brukselin dhe Uashingtonin se gjithçka në Ballkanin Perëndimor është nën kontrollin e BE-së dhe NATO-s është e rreme. Ngjarjet e fundit në Beograd e konfirmojnë edhe më tej këtë.

  • Kryeministri serb vlerëson ndihmën e inteligjencës ruse

Një ngjarje e jashtëzakonshme me rëndësi politike dhe sigurie ka ndodhur në Beograd. “Duket se shërbimet tona sekrete të sigurisë kanë dështuar plotësisht”, tha kryeministri serb, duke falënderuar inteligjencën ruse për ndihmën. Duke komentuar deklaratën e Ana Brnabiq se është mirënjohëse ndaj agjencive ruse të inteligjencës, të cilat informuan qeverinë për komplotin e pretenduar të opozitës për të marrë pushtetin në Serbi, një nga lideret e opozitës, Zorana Mihajlovic, tha se beson se gjithçka që po bën qeveria aktuale është me synim ruajtjen e pushtetit “të korruptuar dhe të pistë”. Nëse është e nevojshme, “ata do të luftojnë deri në pikën e fundit të gjakut të qytetarëve serbë, të cilën e treguan të dielën”, tha Mihajlovic, ish-ministër në qeverinë në largim dhe sot kryetar i lëvizjes Gjithmonë për Serbinë. Ajo kujtoi se më herët kryeministrja Ana Brnabiq u dorëzonte disa transkripta ambasadorëve perëndimorë, por “qeveria e Serbisë dhe Aleksandar Vuçiç kanë kohë që po punojnë në udhëzimet nga FSB-ja e Rusisë dhe Putini”.

Miodrag Gavrilovic, nënkryetar i Partisë Demokratike, kujtoi se qeveria aktuale pretendoi se Wagner Group kishte organizuar demonstrata në Beograd në korrik 2020, pas Covid. Në shkurt 2023, pankartat e Wagner-it u vunë re edhe një herë në protestat e organizuara nga Zavetniki, Dveri dhe Nada të opozitës. Dhe tani i shohim këto komente nga kryeministri…

E vetmja gjë që është bërë plotësisht e qartë është se agjencitë ruse të inteligjencës kanë depërtuar plotësisht në sferat e sigurisë, politike dhe sociale të jetës së Serbisë. Dhe nëse vetë agjencitë e sigurisë së Serbisë nuk zbuluan në protestat kundër falsifikimit të rezultateve të zgjedhjeve që përbën kërcënim për rendin shtetëror, rusët vendosën t’i drejtohen drejtpërdrejt presidentit dhe kryeministrit të vendit, duke ofruar interpretimin e tyre për zhvillimet e fundit, të cilat ata pretendojnë se opozita po krijon bazat për një grusht shteti dhe një përmbysje të dhunshme të qeverisë së Serbisë. Një skenar i tillë apokaliptik, natyrisht, tronditi udhëheqjen politike të vendit dhe partinë në pushtet. Megjithatë, a mundet që interpretimi i Moskës për mitingjet e opozitës jashtë Këshillit Bashkiak dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të jetë një përpjekje e qëllimshme për të mashtruar Vuçiqin dhe Brnabiqin? A mund të jetë ky përshkallëzim një skenar i Kremlinit me synimin për t’i demonstruar autoriteteve serbe besnikërinë e pretenduar të Moskës ndaj qeverisë aktuale, por në të njëjtën kohë një aluzion që këshilla (mjaft e dyshimtë, me të vërtetë) nënkupton shpresë se qeveria e re do të përfshijë kryesisht politikanë të hapur pro-rusë. Prandaj, Miroslav Paroviq nga Lëvizja për Liri Popullore beson se Vuçiq po përdor Brnabiqin, e cila padyshim nuk do të jetë më kryeministre, për të shtirë më tej besnikërinë ndaj rusëve, duke mashtruar kështu sërish publikun në Serbi. “Pas kësaj ata do të emërojnë një qeveri tërësisht properëndimore dhe nuk do të habitesha nëse kryeministri i ri është një serb i lindur dhe i rritur në Amerikë. “Ky mund të mos jetë skenari më realist, duke qenë se presidenti Vuçiç u takua me kreun e misionit diplomatik rus në Beograd një ditë më parë dhe informoi ambasadorin rus Aleksandr Botsan-Kharchenko mbi trazirat, duke theksuar se do të bëhet gjithçka për të ruajtur sigurinë e qytetarëve dhe shtetit. Pra, në fund të ditës shohim ambasadorin rus duke kërkuar një takim dhe duke ndarë me presidentin serb inteligjencën mbi komplotin e supozuar të grushtit të shtetit. Kryeministri falënderon Rusinë, duke shtuar se agjencitë e brendshme të sigurisë e kanë fjetur komplotin, ndërsa rusët vigjilentë mësuan për planet “tmerruese” të opozitës. Në të njëjtën kohë, operativët e Agjencisë për Siguri dhe Informim të Serbisë janë personalisht besnikë ndaj Vuçiqit dhe ende përballen me fajin. Kjo është më shumë sesa thjesht pak kontradiktore. Megjithatë, zhvillimet e mëtejshme në ditët në vijim do të zbulojnë se kush kishte të drejtë në komentet e tyre: Kryeministri serb, i cili falënderoi Rusinë, apo opozitën, e cila vuri në dukje se rusët kanë treguar se kanë kontroll të plotë mbi jetën shoqërore dhe politike të vendit dhe janë në gjendje ta manipulojnë atë sa të duan.

  • Deklarata e liderit të opozitës në Maqedoninë e Veriut

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i ka hedhur poshtë akuzat për takim me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, por ai mbetet i disponueshëm nëse ky i fundit ofron takim publik për pajtim në lidhje me formimin e qeverisë teknike. Sipas kreut të opozitës, Talat Xaferi nuk e meriton mbështetjen e VMRO-DPMNE-së për kryeministrin teknik, kështu që në interes të një atmosfere të shëndoshë dhe procesit demokratik, partia do të përmbahet nga votimi. “Takimet sekrete nuk janë pjesë e karakterit tim, nëse zoti Kovaçevski dëshiron që ne të diskutojmë për qeverinë teknike apo për ndonjë proces tjetër politik që do të pasojë, unë jam në dispozicionin tuaj, vetëm duhet të biem dakord për një datë. Ju e dini që unë kam qenë në kërkim të takimeve të tilla. Në fillim u përbuz, kështu që pamë gjimnastikë politike në skenën politike që të ndodhnin këto takime drejtuese dhe më në fund u vendosën zgjedhjet. E vlerësoj idenë që opinioni të jetë i informuar, se njerëzit janë të ngopur me takime, negociata, marrëveshje të tilla sekrete”, tha Mickoski në konferencën për media ku paralajmëroi investime për zhvillimin e 15 komunave, të udhëhequra nga VMRO-DPMNE.

Në pyetjen se a do të mbahet takimi para se të vendoset se kush do të jenë ministra teknik, ai tha se varet nga organizatori i takimit, përkatësisht nga kryeministri, duke mohuar pretendimet se vendimi për VMRO-DPMNE-në. Pjesëmarrja në qeverinë teknike është mendim i tij personal sepse organet e partisë ende nuk kanë vendosur për këtë. “Nuk kërkoj takim dhe as nuk kam mundësi, sepse jam ende në krye të partisë më të madhe politike që mbetet në opozitë. Për mua, afati i fundit për formimin e qeverisë teknike është 28 janari. Dhe ai që planifikon ta organizojë takimin ka mundësi ta bëjë këtë”, ka shtuar Mickoski.

Kujtojmë se para pesë ditësh, kryeministri Kovaçevski i Maqedonisë së Veriut tha se do të kërkojë takim me Mickoskin lidhur me çështjen e qeverisë teknike pas mbledhjes dhe vendimeve përkatëse të organeve partiake. Ai vuri në dukje se takimi nuk do të shpallet përmes mediave, duke shtuar se në rend dite do të jetë edhe ndarja e pozitave në qeverinë teknike.