Kuvendi i Shqipërisë i heq imunitetin ish-kryeministrit

Kuvendi i Shqipërisë i heq imunitetin ish-kryeministrit

Kuvendi i Shqipërisë, me 75 vota “pro” të mazhorancës qeverisëse në seancën plenare, i hoqi përkohësisht mandatin deputet ish-presidentit dhe kryeministrit të Shqipërisë dhe kreut të Partisë Demokratike në opozitë, Sali Berisha. Vendimi i legjislativit i hap rrugën prokurorisë speciale dhe gjykatës që kanë për detyrë të luftojnë krimin e organizuar dhe korrupsionin për të vendosur për paraburgimin ose arrestin shtëpiak të tij. Për shkak të moshës së tij madhore (79 vjeç), padyshim që ky do të jetë arrest shtëpie, pasi ligji nuk lejon që personat mbi 70 vjeç të mbahen pas hekurave derisa gjykata t’i shpallë fajtorë. Pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme të kryeparlamentarit Lindita Nikola për të shfrytëzuar të drejtën e fjalës, Berisha nuk pranoi. Takimi, në të cilin u miratuan disa vendime, u zhvillua në një atmosferë tashmë tradicionalisht kaotike që përfshinte bllokimin e forumit, ndezjen e granata tymuese, thirrjet e turpshme të deputetëve të opozitës, mbështetësve të Berishës. Takimi u zhvillua mes masave të shtuara të sigurisë. Rreth një mijë oficerë policie dhe roje kombëtare u vendosën brenda dhe rreth ndërtesës së legjislaturës shqiptare. Deputetët e mazhorancës kanë hyrë në parlament dy orë para fillimit të seancës, pasi kanë marrë informacione për synimin e opozitës për të bllokuar hyrjen në organin ligjvënës.

Para nisjes së seancës, Sali Berisha foli me pasion për akuzat, duke deklaruar nga salla e kuvendit në video: “Është ose sot ose kurrë, sot është dita e betejës. Pas vendimit antikushtetues, ky është një akt i tmerrshëm, një krim i vërtete, ky krim nuk do mundet kurrë të mposht opoziten, ne Shqiperi ka një opozite të fortë që qendron fort kundër kësaj qeverie që ka vendosur diktaturën e saj, kundër kësaj bande të lidhur me mafian Soros. Sot opozita është më e vendosur se për të përmbysur ndonjëherë këta kriminelë që kanë shkatërruar më shumë shqiptarë se çdo pushtues në histori. Këta ministra, kryeministra, si shushunjat, çdo ditë, çdo javë pinë gjakun e shtresave më të varfra të popullsisë. Ata i pret gjykimi i një kombi të madh. Nuk ka asnjë forcë në botë me vullnet të mirë për të ndaluar shqiptarët”.

Një numër i madh i deputetëve të opozitës dhe simpatizantëve të Berishës janë mbledhur jashtë Kuvendit. Opozita nuk pranoi të merrte pjesë në votim dhe Berisha i ftoi të gjithë t’i bashkoheshin “luftës së pakthyeshme” kundër socialistëve dhe atij që ai e quajti një regjim autoritar.

Kujtojmë se Sali Berisha ka qenë president i vendit në vitet 1992-1997 dhe ka mbajtur postin e kryeministrit në vitet 2005-2013. Në vitin 2013, pas humbjes së forcës së tij politike në zgjedhje, ai dha dorëheqjen si kreu i Partisë Demokratike dhe doli në pension politik. Por në vitin 2022, ai u rikthye sërish në politikë për të drejtuar partinë kryesore opozitare, e cila prej 10 vitesh nuk kishte mundur të merrte pushtetin. Ai forcoi operacionet e brendshme partiake dhe kritikoi në mënyrë aktive dhe të ashpër qeverinë në pushtet dhe Partinë Socialiste, duke i akuzuar për përtaci dhe korrupsion. E megjithëse Shqipëria është larg të qenit një komb shembullor përsa i përket organeve të qëndrueshme antikorrupsion dhe arritjeve të mëdha në kapërcimin e sistemit të ryshfeteve ndaj politikanëve dhe personazheve publike, të gjithë vërejnë se situata në terren është përmirësuar shumë gjatë kryeministrisë së Edi. Rama, pra gjatë 10 viteve të fundit. Nuk mund të krahasohet me vitet e vështira 1990, kur korrupsioni ishte i dukshëm pothuajse në të gjitha sferat e jetës politike, ekonomike dhe sociale.

Kështu, Partia Socialiste në pushtet, e cila ka 74 vende në parlament nga gjithsej 140, votoi për heqjen e imunitetit të tij, gjë që lejon prokurorët të bëjnë një kërkesë arresti në gjykatë. Opozita nuk pranoi të merrte pjesë në votim dhe mbështetësit e partisë u mblodhën jashtë parlamentit, të thirrur nga Berisha për t’iu bashkuar luftës kundër regjimit socialist. Anëtarët e opozitës shqiptare nuk kanë mundur të pengojnë mbajtjen e seancës. Deputetët e Partisë Demokratike të opozitës ngritën karriget në foltore në qendër të sallës së seancave, duke u përpjekur t’i vënë flakën, duke ndezur edhe pishtarë. Sigurimi i pengoi ligjvënësit që t’i vënë flakën vendit dhe Berisha në thelb nuk pranoi të merrte fjalën.

Prokuroria e Shqipërisë kundër korrupsionit kërkoi që ish-politikanit të profilit të lartë t’i hiqej imuniteti parlamentar, sepse ai nuk respektoi një urdhër gjykate për të raportuar çdo dy javë për vendndodhjen e tij dhe për të mos udhëtuar jashtë vendit në pritje të një hetimi korrupsioni të nisur kundër tij. Në tetor, prokuroria deklaroi gjithashtu se Berisha dyshohet për “korrupsion” në privatizimin e qendrës sportive në favor të dhëndrit të tij Jamarbër Malltezi. Është e qartë se partia në pushtet vendosi t’i mësojë Sali Berishës, i cili kishte qenë prej kohësh në pushtet gjatë pikut të përgjithshëm të korrupsionit, një mësim se ai nuk ka të drejtë morale të kritikojë partinë dhe qeverinë kur ai vetë nuk kishte qenë ekzaktësisht modeli i integritetit.