Zgjedhjet në Serbi: dobësimi i forcave pro-ruse dhe lufta e opozitës për Beogradin

Zgjedhjet në Serbi: dobësimi i forcave pro-ruse dhe lufta e opozitës për Beogradin
Opposition supporters protest in front of the state election commission in Belgrade, Serbia, December 18, 2023. REUTERS/Marko Djurica

Zgjedhjet janë bërë ngjarja kryesore politike e këtij viti në Ballkanin Perëndimor. Në fund të fundit, ata do të përcaktojnë të ardhmen e Serbisë, vektorin e lëvizjes së saj, dhe më e rëndësishmja, nëse presidenti Aleksandar Vuçiç do të ruajë stilin e tij autoritar të qeverisjes apo rezultatet e zgjedhjeve do ta detyrojnë atë të ndryshojë. Prandaj, ai as që rrezikoi të largohej nga vendi për të marrë pjesë në samitin EuCo-Ballkani Perëndimor më 13 dhjetor.

Në mëngjesin e 27 nëntorit, Komisioni Republikan Zgjedhor i Serbisë njoftoi se 18 parti dhe blloqe u lejuan të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Ato janë shumë të ndryshme për sa i përket ngjyrave politike, por seksionet e programeve të fushatës që lidhen me jetën e brendshme në parti të tilla të ndryshme janë në shumë mënyra të ngjashme – përmirësimi i cilësisë së jetës, rritja e pensioneve dhe pagave, reformimi i sistemit arsimor dhe shëndetësor, rigjallërimi i ekonomisë dhe frenimi i inflacionit, sigurimi i drejtësisë së drejtë, të drejtave të njeriut dhe shumë më tepër. Dallimet mbetën në disa çështje të politikës së jashtme – marrëdhëniet me Ukrainën, Rusinë, Kinën, zgjidhjen e Kosovës dhe integrimin evropian.

Këtu janë rezultatet e para dhe formati i ri i Kuvendit.

Deri tani janë përpunuar 95% e fletëve të votimit në zgjedhjet për Kuvendin Popullor. Sipas rezultateve tentative, blloku “Aleksandar Vuçiq – Serbia nuk duhet të ndalet” është fitues, duke fituar 46.71%. Lëvizja opozitare pro-evropiane “Serbia kundër dhunës” është nënkampione me 23.58%.

Koalicioni “Ivica Daçiq – Kryeministër i Serbisë” shënoi 6,579% (rezultati më i keq që nga viti 2007, SP Daçiq tashmë ka shpallur synimin e tij për të dhënë dorëheqjen si kryetar i partisë pasi i duhen fytyra të reja), “Ne jemi Zëri i Partisë “Populli” e udhëhequr nga kandidati i paraqitur nga një grup qytetarësh, Bronislav Nestorovic, mori papritur 4.69% (veçanërisht, selia e partisë festoi rezultatet me këngën sovjetike Katyusha), blloku i djathtë “Shpresë për Serbinë” ka 14 vota, e cila është 5,03%. “Dveri” dhe “Zavitnyki” morën nga 2.7% secili. Përveç kësaj, dy parti boshnjake dhe hungareze do të marrin 10 vende.

Një nga rezultatet kryesore të zgjedhjeve ishte se partitë nga opozita e djathtë proruse, e cila kishte qëndrimet më kritike për çështjen e mosnjohjes së Kosovës dhe vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë, nuk dolën në parlament. Zgjedhjet ishin fjalë për fjalë një dështim për ata që bastnin për mbështetjen për Rusinë dhe kontaktet aktive me zyrtarët kryesorë rusë gjatë fushatës. Rrjedhimisht, këto ide nuk gjejnë mbështetje në mesin e votuesve serbë, gjë që duhet të merret parasysh nga presidenti Vuçiq në formimin e kursit të ardhshëm të politikës së jashtme të Serbisë.

Në të njëjtën kohë, koalicioni “Serbia kundër dhunës” nisi një tubim proteste jashtë Komisionit Republikan të Zgjedhjeve, duke deklaruar mospajtimin e tij me rezultatin e zgjedhjeve dhe falsifikimin e tij, të paktën në Beograd. Opozita pretendon se më shumë se 40,000 njerëz pa adresë fikse vendbanimi u sollën masivisht në Beograd për të mbështetur koalicionin pro-qeveritar, i cili sipas tyre ndryshoi rrënjësisht rezultatin e zgjedhjeve në kryeqytetin serb. SAV kërkon që zgjedhjet në Beograd të shpallen të pavlefshme dhe të kërkohet një votim tjetër, së bashku me “pastrimin e listës së votuesve”.

Rezultatet paraprake lejojnë parashikimin e formatit të përbërjes së re të Kuvendit Popullor.

Koalicioni proqeveritar. PPS-ja e A. Vuçiqit ruajti shumicën dhe aleanca me partnerin tradicional, socialistët e Daçiqit, u jep atyre mundësinë të kontrollojnë plotësisht Kuvendin dhe të formojnë qeverinë. Kjo shumicë e re (proklamo “e vjetër”) me shumë gjasa do të mbështetet nga të gjithë aktorët politikë, përveç lëvizjes “Serbia kundër dhunës” dhe, ndoshta, Bronislav Nestorovic.

Me shumë mundësi, Vuçiq dhe Daçiq do të luajnë sërish bashkë, edhe përkundër disa dallimeve mes tyre dhe kërkesave të hapura të liderit socialist për t’u bërë kreu i qeverisë. Dëshirat e tij ai i ka paraqitur në vetë titullin e listës së tij zgjedhore dhe në një intervistë për agjencinë Beta, duke thënë se do të bëhet kryeministri më i mirë për Serbinë. Duket se Vuçiq në përgjithësi e ka mirë një ide të tillë, pasi nuk është kundër zëvendësimit të Ana Brnabiqit. Tani kandidati i ri është këtu, besnik dhe i parashikueshëm, edhe përkundër disa çështjeve ekzistuese.

Politika e jashtme nuk do të ndryshojë rrënjësisht dhe mohimi i sanksioneve ruse dhe pavarësia e Kosovës; Euroskepticizmi; neutraliteti politik dhe ushtarak i Serbisë; dhe balancimi mes Perëndimit dhe Lindjes do të mbeten tiparet e tij karakteristike.

Mirëpo, pas fitores, Vuçiq u gjend në një situatë të vështirë. Në të ardhmen e afërt, ai duhet t’i demonstrojë BE-së (dhe SHBA-së) vizionin dhe gatishmërinë e tij për të pranuar propozimet perëndimore në lidhje me zgjidhjen e Kosovës, të fillojë zbatimin e detyrimeve të tij në këtë kontekst dhe në fund të vendosë nëse Beogradi do t’i bashkohet sanksioneve ndaj Rusisë. Një përgjigje pozitive për këto pyetje do të krijojë kushte për rinovimin e kursit të integrimit evropian të vendit. Përndryshe, do të ketë izolim nga BE, ndërprerje të ndihmës financiare dhe ulje të bashkëpunimit ekonomik.

Njohja e Kosovës, qoftë edhe de fakto, nënkupton nevojën e ndryshimeve në Kushtetutë, të cilat do të rezultojnë me vdekjen politike për Vuçiqin. A ka nevojë për të? Me siguri jo. Situata e detyron presidentin të zgjedhë një strategji për të vonuar vendimmarrjen, duke shkuar në të njëjtën kohë për disa lëshime. Ndoshta ai do t’i bashkohet përpjekjeve për sanksione ndaj Rusisë. Vendimi i tij do të ndikohet nga ndryshimet gjeostrategjike që po ndodhin në mbarë botën, të cilat pashmangshmërisht do të prekin Serbinë.

Diku mes opozitës dhe bllokut pro-qeveritar qëndron Nestoroviç, i cili nuk dëshiron të “shpërndajë” partinë e tij nëpër blloqet qeverisëse, veçanërisht në Beograd. Edhe pse tashmë pas përfundimit të zgjedhjeve, ai deklaroi se nuk do të hynte në asnjë koalicion me probabilitet 99%. Me shumë mundësi, duke pasur parasysh pikëpamjet e tij pro-ruse dhe nacionalizmin “të butë” serb, ai do të jetë një aleat i situatës si për Vuçiqin ashtu edhe për opozitën. Dhe ndonjëherë ai do të kritikojë qeverinë, por jo aq ashpër sa partitë parlamentare të djathta-nacionaliste “Dveri” dhe “Zavitniki”.

Opozita. Lëvizja “Serbia kundër dhunës” bëhet forca kryesore opozitare në Kuvend. Një rezultat i tillë në kushtet e dominimit absolut në masmedia të partisë pro-qeverisëse është një ofertë serioze për të ardhmen dhe dëshmi e shfaqjes së një opozite të formalizuar demokratike. Opozita civile nuk kishte parë kurrë një rezultat më parë. Dhe prandaj fitimi i gati një të katërtës së mandateve në Kuvend do të konsiderohet një fitore e rëndësishme.

Lëvizja nuk ka unitet pasi ka kontradikta të shumta mes pjesëmarrësve. Prandaj, ajo përballet me detyrën e konsolitimit të unitetit dhe përgatitjes për zgjedhje të reja, të cilat, sipas Vuçiqit, do të mbahen vetëm në vitin 2027.

Është e rëndësishme të theksohet se as SPP dhe as SPS nuk mund të arrinin rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2020. Socialistët po humbasin mandate për të tretën zgjedhje radhazi – nga 31 mandate në vitin 2020 në 18. Por partia e Vuçiqit, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2022, e rriti numrin e mandateve vetëm me 8 – nga 120 në 128 (rezultatet paraprake).

Cilat janë veçoritë e fushatës zgjedhore 2023?

E para është bllokada informative e opozitës pro-evropiane në mediat serbe. Ishin Vuçiq dhe SPP ata që u bënë “yje” mediatikë në Serbi pasi shumica e mediave kontrollohen nga autoritetet. Forca e tyre rrëmbeu 20 deri në 50% të raporteve televizive dhe publikimeve të medias së shkruar gjatë fushatës zgjedhore. Sputnik rus dhe RT Balkan ishin ndër zëdhënësit më të zhurmshëm të qeverisë.

E dyta është shfaqja e një iniciative civile të qytetarëve të shqetësuar, ProGlas, dalja e së cilës në arenën politike u iniciua nga një grup liderësh të opinionit publik, të bindur për nevojën për të “zgjuar qytetarët dhe për t’ua kthyer Serbinë e vjedhur atyre” duke nënçmuar Vuçiçin.

E treta është mbështetja e qartë e Vuçiqit e shprehur nga disa liderë të huaj. Gjatë fushatës elektorale, ambasadori rus shpesh shfaqej në TV dhe në media të tjera, duke vlerësuar gjendjen e Serbisë dhe presidentit të saj. Viktor Orban i dërgoi një letër mbështetje Vuçiqit me lavdërimet e tij dhe urimet për fitore, e cila kontribuoi në mbështetjen e bllokut proqeveritar nga serbo-hungarezët. Ndërkohë, Milorad Dodik tha se do të votonte patjetër për Vuçiqin. Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi Andrija Mandiq, i cili ka pasaportë serbe, ishte gjithashtu në Beograd.

Së katërti – as tema e sanksioneve ndaj Rusisë dhe as ajo e Kosovës nuk rezultuan dominuese gjatë gjithë fushatës zgjedhore. Shumica e pjesëmarrësve në garën zgjedhore iu shmangën me zell dhe ato forca që i kishin zgjedhur si të spikaturat e tyre, përfundimisht dështuan.

E pesta është frika e dënimit për refuzimin e mbështetjes së bllokut pro-qeveritar. Si pasojë janë lënduar disa punonjës të komunave në pjesë të ndryshme të Serbisë, siç raportojnë mediat lokale. Ky ishte një akt frikësimi që synonte punonjës të tjerë shtetërorë ose komunalë.

Së gjashti – Serbët e Kosovës e ndihmuan Vuçiqin të fitonte. Dyshohet se atyre u është ndaluar të votojnë në komunitetet serbe të Kosovës dhe për këtë arsye janë detyruar të udhëtojnë në Serbi. Por nuk kishte asnjë ndalim zyrtar nga Prishtina. Qeveria e Kosovës nuk e ndaloi votimin, por kujtoi se praktika ekzistuese kërkon që shteti që organizon zgjedhjet të kërkojë leje për hapjen e qendrave të votimit. Beogradi nuk ka dashur të ndërmarrë një hap të tillë, pasi mund të perceptohet si një njohje de facto e pavarësisë së Kosovës. Dhe për këtë arsye qindra autobusë dhe vetura në orët e para të 17 dhjetorit u nisën për në qytetet e Serbisë, në vendet e zgjedhjeve të caktuara posaçërisht për serbët nga Kosova. Deri më tani nuk ka të dhëna se si është bërë votimi atje, por këta persona kanë votuar. Dhe me shumë gjasa kanë votuar jo në favor të “Serbisë kundër dhunës”.

Së shtati – opozita, për herë të parë në vitet e fundit, pothuajse u kap me koalicionin pro-qeveritar në Beograd duke marrë 43 vende në Skupština të qytetit nga 110, gjë që krijon mundësi për të ndikuar në punët komunale. Rezultati i mirë erdhi pavarësisht nga fakti se gjatë muajit të fundit, pothuajse 50,000 karta personale pa regjistrim të adresës fikse u lëshuan në qytet dhe qindra autobusë sollën deri në 40,000 votues të huaj në kryeqytet, kryesisht nga Republika Srpska e Bosnja dhe Hercegovina.

Dhe së fundi, e teta – zgjedhjet u mbajtën me shkelje masive: manipulim të listave zgjedhore, shtyrje të votuesve të rremë në qendrat e votimit në Beograd dhe qytete të tjera të mëdha, shkelje të protokolleve zgjedhore, përpjekje fizike për të penguar qytetarët të votojnë, sulmet ndaj vëzhguesve, blerja e votave dhe shkelje të tjera. Ato përfshijnë gjithashtu premtimet e presidentit për një pension shtesë, 80 euro bonuse për grupet e cenueshme të popullsisë dhe rritje të pagave për punonjësit e shtetit. Një numër i madh shkeljesh çuan në faktin se opozita nuk e njohu rezultatin e votimit në Beograd dhe në të njëjtën mbrëmje mbajti një tubim proteste duke kërkuar zgjedhje të tjera.

BE, SHBA, madje edhe OSBE-ja shprehën shqetësimin dhe kritikat e tyre të ashpra për një numër të madh shkeljesh. Nga ana tjetër, as Rusia nuk ishte e lumtur. Por nuk bëhej fjalë për shkelje. Bëhet fjalë për faktin se partitë nacionaliste dhe proruse, përveç “Ne jemi zëri i popullit”, nuk janë të përfaqësuara në Kuvend. Prandaj, sipas mediave ruse, “me Serbinë duhet trajtuar”.

Kështu kjo ndodhi të dielën, dhe tani të gjithë presin rezultatet përfundimtare. Është e qartë se Vuçiq arriti të mbajë dhe të konsolidojë më tej pushtetin e tij. Ai mori mundësinë të shmangte marrjen e vendimeve që do të ishin të rrezikshme për të “sot” dhe të vononte sa më shumë këtë moment duke vonuar përkatësisht procesin e konstituimit të Kuvendit dhe qeverisë, për të cilat ligji zgjedhor i jep deri në 120 ditë. 

Dhe nga ana tjetër, të gjithë e panë se ende nuk kishte ardhur koha për ndryshim dhe transformim demokratik në Serbi.