Izvještaj o situaciji na Zapadnom Balkanu 10.06.2024 – CWBS

Izvještaj o situaciji na Zapadnom Balkanu 10.06.2024 – CWBS
  • Svesrpski sabor usvojio nacrt Deklaracije o zaštiti prava srpskog naroda

Na Prvom svesrpskom saboru u Beogradu usvojen je 8. juna nacrt Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava srpskog naroda. Dokument su podržali predsjednik Srbije i Republike Srpske, članovi vlada Srbije i RS, predsjedavajući i poslanici Narodne skupštine Srbije i Narodne skupštine Republike Srpske, „sa blagoslovom“ sveštenstva Srpske pravoslavne crkve.

Deklaracija je usvojena “radi očuvanja mira, stabilnosti, nacionalnog, kulturnog i vjerskog identiteta, te jačanja i produbljivanja saradnje i međusobne zaštite”.

U dokumentu se ističe da su “Kosovo i Metohija sastavni dio Republike Srbije”. Svesrpski sabor je napomenuo da “očekuje da će Republika Srbija nastaviti da štiti prava i živote svojih građana na Kosovu i Metohiji, primjenjujući sve mehanizme zaštite predviđene domaćim i međunarodnim pravom”. Ističe se da su implementacija Briselskog sporazuma, formiranje Zajednice srpskih opština i stalni dijalog jedini održivi načini za rješavanje ovog pitanja.

Svesrpski sabor nije podržao Rezoluciju Generalne skupštine UN o Srebrenici. „Navedena rezolucija je bila pokušaj da se kolektivno okrivi cijeli srpski narod, što je neprihvatljivo i ne može se primjeniti“, ističe se u Deklaraciji.

Svesrpski sabor smatra da je opšti okvirni sporazum o miru u BiH – Dejtonski mirovni sporazum – značajno narušen i poziva na povratak poštovanja “slova Dejtona”. Deklaracija takođe posvećuje veliku pažnju pravima Republike Srpske prema Dejtonskom sporazumu i ukazuje na nesvrsishodnost imenovanja visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini.

U Deklaraciji se navodi da Republika Srbija i Republika Srpska “integraciju u Evropsku uniju smatraju strateškim ciljem, koji se mora realizovati kroz partnerski politički i ekonomski okvir uz puno poštovanje nacionalnih interesa”. Istovremeno, Svesrpski sabor je podržao politiku vojne neutralnosti Republike Srbije i napomenuo da se Republika Srpska, „koja će se boriti za očuvanje vojne neutralnosti u Bosni i Hercegovini, u potpunosti slaže sa ovim političkim stavom.” Svesrpski sabor je takođe podržao “saradnju sistema bezbjednosti Republike Srbije i Republike Srpske”.

Deklaraciju tek treba da odobre Narodna skupština Republike Srbije i Narodna skupština Republike Srpske u roku od 90 dana.

***

Na događajima u okviru Svesrpskog sabora u Beogradu učestvovali su predstavnici iz Crne Gore: predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić, predsjednik Demokratske narodne partije, narodni poslanik Milan Knežević, kao i drugi zakonodavci, čelnici lokalnih vlasti i direktori državnih preduzeća koji su etnički Srbi.

“Vjerujem da će naše današnje prisustvo otvoriti nove aspekte saradnje Srbije i Crne Gore. Namjeravamo da potpišemo međudržavni sporazum o dvojnom državljanstvu, želimo posebne i duhovne veze sa Srbijom”, rekao je Milan Knežević.

Andrija Mandić je istakao da bi u budućnosti Svesrpski sabor trebalo da okupi više zemalja, a ne samo Srbiju i Republiku Srpsku.

***

„Svesrpski sabor“ je opasan projekat kojim orkestrira predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a koji je direktno vezan za pokušaje Rusije da destabilizuje Jugoistočnu Evropu i skrene fokus javnosti sa ruske agresije na Ukrajinu, rekao je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bečirović.

Po njegovom mišljenju, “stvaranje i antidejtonsko djelovanje Svesrpskog sabora” predstavlja prijetnju za mirnu i ravnopravnu saradnju evropskih naroda.

“Ovakav scenario odgovara samo Putinovoj Rusiji i stoga nije slučajno što su najviši ruski zvaničnici javno podržali održavanje Svesrpskog sabora”, rekao je Bečirović.

On je istakao da je formiranje Svesrpskog sabora u suprotnosti sa praksom demokratskog i civilizovanog svijeta koji poštuje međunarodno pravo i “izuzetno opasan korak”. „Nijedan predsjednik države u modernoj Europi ne bi došao na ideju da organizuje „svefrancusku“, „svenjemačku“, „sveitalijansku“, „svepoljsku“ ili „svešpansku“ skupštinu“, on je rekao.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH je istakao da tekst Deklaracije, čiji je nacrt usvojio Svesrpski sabor, ne poštuje međunarodno i domaće pravo, kao i postojanje nezavisne, suverene i nedjeljive države Bosne i Hercegovine.

“Predsjednik Republike Srbije, zalažući se za sprovođenje mračne ideje ‘jedan narod, jedan Sabor’, negira međunarodno-pravni značaj teritorijalnog principa kao osnove za vršenje suverene vlasti. On pokušava da uspostavi praksu bez presedana održavanja zajedničkih sastanaka i odlučivanja najviših organa Republike Srbije i jedne administrativno-teritorijalne cjeline u sastavu države Bosne i Hercegovine“, naglasio je Bečirović.

***

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić siguran je da deklaracija predstavlja “unaprijeđenu i prilagođeniju – u skladu sa trenutnom geopolitičkom situacijom – političku i vjersku platformu, koja bi trebala da posluži kao osnova za okupljanje i planiranje novog sukoba”. “Deklaracija definiše ciljeve kao i način pripreme”, naglasio je on.

Komšić smatra da su autori deklaracije “spremni čekati godinama dok im neke nove geopolitičke okolnosti ne dozvole da krenu u nasilnu implementaciju projekta”.

  • Hrvati oborili rekord po najnižoj izlaznosti na izborima za EU

Građani Hrvatske su na izborima 9. juna izabrali svoje predstavnike u Evropski parlament. Izabrano je ukupno 12 evrozastupnika – HDZ je osvojio šest mandata, SDP i partneri četiri, a Domovinski pokret i Možemo!, čiji zastupnici prvi put ulaze u Evropski parlament, dobili su po jedan mandat.

Ishod glasanja nije donio iznenađenja, pokazao se sasvim očekivanim. Pravo iznenađenje je to što su građani pokazali vrlo malo interesovanja za evropske izbore.

Odziv birača u Hrvatskoj bio je najniži u Evropi. U nedjelju je glasalo samo 21,34 posto birača, što je značajno manje u odnosu na 29,85 posto koliko je zabilježeno na prethodnim izborima.

Generalno, u cijeloj EU izlaznost birača bila je oko 51 posto, nešto više nego na prethodnim izborima 2019, kada je glasalo 50,66 posto.

  • Fredi Beleri, etnički Grk iz Albanije, izabran za poslanika u Evropskom parlamentu sa vladajuće grčke liste Nove demokratije

Alfred (Fredi) Beleri, etnički Grk kandidat iz opozicione koalicije “Zajedno pobjeđujemo” za mjesto gradonačelnika u ljetovalištu Himera u albanskoj opštini Vlora, pobijedio je na izborima prošlog maja, da bi dva dana kasnije bio uhapšen pod optužbom za “aktivnu korupciju” – podmićivanje birača.

Beleri je u martu 2024. osuđen na dvije godine zatvora.

Grčka strana osporila je pravičnost suđenja i upozorila da ta kazna ugrožava evropske integracije Albanije.

Izabran za poslanika u Europskom parlamentu, Beleri dovodi spor između dvije susjedne zemlje na nivo EU, što bi, kako se očekuje, zakomplikovalo put Albanije ka evropskim integracijama.

  • Slovenija, Rumunija i Poljska ignorišu zabranu vlade BiH da građanima omogući glasanje na izborima za EU

Državljani Slovenije, Rumunije i Poljske sa prebivalištem u BiH glasali su na izborima za Evropski parlament 9. juna na biračkim mjestima postavljenim u njihovim ambasadama u Sarajevu, iako Savjet ministara BiH nikada nije odobrilo otvaranje takvih biračkih mjesta.

Ovlašćenje su blokirala tri srpska ministra zbog podrške ovih zemalja Rezoluciji o genocidu u Srebrenici u UN prošlog mjeseca.

Ovo je prvi slučaj da su vlasti Bosne i Hercegovine odlučile da ne daju dozvolu stranim državljanima da glasaju na teritoriji svoje zemlje.

Međutim, ambasade Rumunije, Slovenije i Poljske u Bosni i Hercegovini organizovale su izbore u Sarajevu u skladu sa Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima. Prema Konvenciji, građani imaju slobodan pristup diplomatskim misijama svojih zemalja.

  • Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin u posjeti Rusiji

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin sastao se 10. juna u Moskvi sa zamjenikom ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandrom Gruškom, ističući visoke pohvale Srbije za principijelnu i dosljednu podršku Rusije očuvanju teritorijalnog integriteta Srbije i njenih nacionalnih interesa. On je takođe zatražio da se izrazi zahvalnost ministru Sergeju Lavrovu što je podržao Srbiju u Generalnoj skupštini UN i glasao protiv “sramne rezolucije o Srebrenici”.

Kako se navodi, Aleksandar Gruško i Aleksandar Vulin razgovarali su o trenutnoj situaciji na Balkanu. “Na dnevnom redu su bili ključni aspekti bilateralnih odnosa, situacija na Balkanu, prije svega kosovsko rješenje i situacija oko Republike Srpske (Bosna i Hercegovina)”, navelo je MIP Rusije. “Ponovljena je obostrana spremnost strana za razvoj višestruke saradnje”, dodaju iz ministarstva.

***

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin sastao se sa sekretarom Savjeta bezbjednosti Rusije Sergejem Šojguom.

Šojgu je napomenuo da su odnosi Beograda i Moskve, kao i njihovi zajednički ciljevi, “odavno poznati i shvaćeni”. “Imamo mnogo pitanja koja na ovaj ili onaj način ističu nivo naše saradnje, naših odnosa. Rusija već godinama tradicionalno podržava kurs Beograda po svim teškim pitanjima, tako ćemo i nastaviti”, rekao je on.

Prema Šojguovim riječima, planovi koji su rađeni proteklih godina biće sprovedeni. „To se ne odnosi samo na vojnu, vojno-tehničku saradnju, već i na mnoge druge oblasti“, rekao je sekretar ruskog Savjeta bezbjednosti.

Vulin je izrazio spremnost za unaprijeđenje odnosa Rusije i Srbije i zahvalio Rusiji na ogromnom doprinosu u borbi protiv rezolucije o Srebrenici.

***

Vulinova posjeta je demonstracija promjene kursa Beograda ka izgradnji bliže saradnje sa Moskvom.

  • Dodik se sastaje sa Putinom

Rusija ne mijenja svoj stav o Dejtonskom sporazumu i smatramo da je Dejton osnova za očuvanje situacije u Bosni i Hercegovini, kao i za njeno razvijanje i jačanje, rekao je Vladimir Putin na sastanku sa predsjednikom Republike Srpske, Miloradom Dodikom u Sankt Peterburgu.

Moskva podržava napore Republike Srpske da ispoštuje Dejtonski sporazum, izjavio je Dodik nakon sastanka sa Putinom u Sankt Peterburgu na marginama Međunarodnog ekonomskog foruma.

Dodikov naredni susret sa Putinom dokaz je da su vlasti Republike Srpske koordinisale svoje poteze sa Kremljom.